Královská party i milé setkání - Justin Timberlake poprvé v Praze

Král je mrtev, ať žije král. Po smrti Michaela Jacksona není možná překvapivé, že se pod titulem „nový král popu“ hledá jeho nástupce a logická volba padá právě na Justina Timberlakea. Proč by ne, když mezi tímto zpěvákem a dost slušným tanečníkem (nehledě na jeho další nehudební povolání) a Jacksonem jsou mnohé spojnice – takovou malou ilustrací je třeba jedna z novějších Timberlakových skladeb Take Back The Night, kterou byste si s písní zesnulé popové legendy mohli klidně splést, pokud by stále žila. Kdo však viděl některé Jacksonovo vystoupení, ať už živě nebo ze záznamu, a přišel se podívat včera do pražské O2 areny na show Justina Timberlakea, rozdíl byl zřejmý. Pro Justina je hudba a tanec zábavou, nestojí na pódiu jako nedostižná modla, ale popularitu své vlastní osoby si nepokrytě užívá a občas si s nadšením malého kluka jen tak běhá ze strany na stranu a zvedá fanoušky ze sedadel na povel, jako to dělá většina frontmanů kapel i velkých hvězd. Zatímco u jiných to vypadá už jako nudná rutina, zvláště, když stejný obrázek vídáte na každém koncertě, u Justina baví to, jak on sám si celou tuto „nezbytnost“ užívá.

A z celého tohoto přístupu umělce, který každou svou sólovou deskou posouvá velký pop o kus dále a při všech svých nápadech se nebojí ani stopáží skladeb kolem sedmi až devíti minut, vychází jednoduchá rovnice: hlavní hvězdu to baví = užívají si to všichni.

Justin Timberlake, Praha, 3. 6. 14, foto Karel Šanda Justin Timberlake, Praha, 3. 6. 14foto: Karel Šanda

Přirozeně a lidsky, tak působil zpěvák v obrovské koncertní hale, kde se ve druhé části svého vystoupení pohyboval spolu se svou taneční skupinou i doprovodnými hudebníky a vokalisty The Tennessee Kids na posuvném pódiu nad hlavami stojících návštěvníků, a málem dosáhl i na tu část publika sedící úplně vzadu a zcela nahoře. Justin tu byl zkrátka pro všechny a nejraději by se rozdal. A zvláštní na tom byl ten nevyslovený pocit údivu z toho, jak byly všechny oči upřené na jednoho člověka, který se pohyboval v celém prostoru, tančil a zpíval, jako by to byla ta nejjednodušší věc na světě.

Jeho dvou a půlhodinový koncert s krátkou přestávkou byl nabitý přímočarými hity i rozmáchlými skladbami. Nejdříve na prázdné pódium vyjel zespoda zpěvák následovaný svým doprovodným bandem, kde byly nástroje v párech: dvoje klávesy, dvoje bicí, baskytary, a k tomu sbor vokalistů a žesťová sekce. Pusher Love Girl zahájila celý koncert, brzy ale došlo i na Rock Your Body z první desky Justified a FutureSex/LoveSound ze stejnojmenné druhé nahrávky. První koncert v Praze byl průřezem všech Timberlakových hitů z jeho čtyř alb (nebo tří, počítáme-li poslední počin jako jednu The 20/20 Experience), které do sebe zapadaly tak geniálně, že bylo docela jedno, ze které desky zrovna Justin vybírá. A navzdory tomu, že jeho vlastní repertoár je na koncertní hity obsáhlý dost, dostaly prostor i coververze. Kdo se usmíval scénám ve filmu V nitru Llewyna Davise bratří Coenových, v němž Timberlake hrál folkového muzikanta Jima, a byl pobaven touto jeho nezvyklou žánrovou rolí, tak se naživo mohl přesvědčit, že Justin umí vzít do ruky i akustiku a spustit Elvise. Mnohem působivěji však zněla jeho vlastní skladba What Goes Around...Comes Around v akustické verzi, což dokazuje, že hudba mistra Timberlakea není jen o vyleštěné produkci, ale má docela prostý písničkový základ, který se nikdy neomrzí. Zpěvák ten večer zasedl i ke klavíru, ale nejpřesvědčivěji stejně vystupoval ve skladbách jako Cry Me A River, Sexy Back nebo závěrečné Mirrors, tedy roli, v jaké ho známe nejlépe.  

Justin Timberlake, Praha, 3. 6. 14, foto Karel Šanda Justin Timberlake, Praha, 3. 6. 14foto: Karel Šanda

Spojení Michaela Jacksona a Justina Timberlakea, jak už bylo naznačeno v úvodu tohoto článku, se nedávno realizovalo v singlu Love Never Felt So Good, kdy si Justin zazpíval s králem popu duet (byť posmrtně formou reinkarnace Jacksonova hlasu z dema poté, co prošel studiovou leštičkou). Na včerejším pražském koncertě se na Michaela vzpomínalo skladbou Human Nature. Neustálé srovnávání asi není úplně možné vypustit, když většinu písní z Justinova sólového debutu Justified napsal Pharrell Williams původně právě pro Jacksona.

Od hvězdy takového formátu, jako je Timberlake, se samozřejmě očekávalo, že předvede dokonalé vystoupení s perfektní choreografií, světelnou show (ano, došlo i na lasery a hvězdné nebe z mobilů), naživo precizně připravenými hity, podá si ruku s fanoušky a vyzná naší metropoli lásku s pár „I love you too's“. Ale vynikající atmosféru dělá přece jen samotný člověk, nejen veškerý cirkus kolem něj. A v tomto Justin dokázal, že si právem zaslouží být novým králem popu, byť jeho fanynky nejsou tak hysterické (díky za to) jako to bývalo za starého dobrého Michaela, a prostě si se svým idolem „jen“ užívají luxusní party v hodně velkém sále.     

Justin Timberlake, Praha – O2 arena, 3. 6. 14

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.