Oshun v NoDu. So much power, so much energy

Oshun, NoD Oshun, NoD Richard Hodonický

How ya feelin, Prague? Are you good?” Na stagi se objeví DJ s černými dredy a zlatým řetězem. „I need to feel some energy,” pokračuje a nutí dav v malém sále NoDu opakovat své poslední slovo, zatímco pouští tracky od Princess Nokia a Kendricka Lamara. Pak plynule přejde do vlastního beatu a na pódium přibíhají Oshun, dvě černošky se světle modrými čočkami a zlatými kruhy v uších.

If you love yourself make some noise,” nařídí publiku a začínají zpívat. Jejich hlasy se, občas melodicky, občas rytmicky, prolínají. Thandi a Niambi poskakují, vlní se do rytmu a párkrát své pohyby sladí. „This is my squad and this is Thandi's squad,” prohlásí rošťácky Niambi a rozdělí dav na dvě poloviny. Každá z nich se učí krátký popěvek a „Lalala” i „uiii” se spolu s beatem proplétají, až splynou do jednoho songu. Dance dance, povzbuzují Oshun dav k tanci, než najednou zavládne ticho. Thandi přistoupí k DJovi a něco mu šeptá. Ten jen mávne rukou. Prý je vždycky před velkým davem nervózní, prohlásí.

Pak Thandi začne jemným, ale pevným hlasem zpívat první slova Burn. Melodie se nese sálem a díky chvilkovému tichu vyniká. Přidává se Niambi a koncert se zase přehoupává do rychlejšího tempa. Oshun si svými hypnotickými pohledy a energetickými pohyby podmaňují publikum, a to se nechává strhnout a nadšeně tleská. Přichází další klidná část. Oshun nechají zhasnout všechna světla v sále a poprosí, aby všichni rozsvítili mobily. Zpívají Glow Up, a světla displayů se pohupují ve tmě. Hudba se vytrácí a zůstává jen pomalý, meditativní beat. Oshun začnou v jakési modlitbě mumlat slova jako ingenuity, unity a love a rozkážou, aby se k nim všichni přidali. Tmavým sálem se nese zvuk mnoha hlasů a silná slova se přes sebe přelévají. „Oh my god, do you feel it? So much power so much energy.

Mystický zážitek zase přehoupnou v party, ve které si střihne rapové sólo i sám DJ. Ještě se nechají přemluvit na přídavek, pak se doopravdy loučí. Z koncertu odcházím šťastná, plná energie. Je skvělé, že v rámci NoDu vznikl projekt Wonder Women Save You, který se soustředí na nadějné ženy na současné hudební scéně a který jako první představil právě Oshun. Jejich vystoupení bylo silné, až spirituální, a ukázalo, co je to girl power. Navíc se jim podařilo propojit s publikem, a to je nakonec to, po čem divák touží – seznámení tváří v tvář, ze kterého si odnáší pocit toho, že zažil něco silného a autentického.

WOWs: Oshun, Praha – NoD, 10. 5. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.