Seznamte se: First Aid Kit

First Aid Kit First Aid Kit

Fanoušci tradičního folku by měli zbystřit své smysly – z chladných severských lesů si totiž v těchto dnech začíná prosekávat svou cestu sesterské duo First Aid Kit. Poprvé je svět zaznamenal v létě roku 2008 –  tehdy se osmnáctiletá Johanna Söderberg a její o tři roky mladší sestra Klara rozhodly přehrát své folkové vzory Fleet Foxes a jejich video vzbudilo na internetovém serveru YouTube doslova poprask. Nicméně, teprve nyní začínají dokazovat, že by je lidé měli začít vnímat nejen jako holky, které umí krásně zahrát Fleet Foxes. Příznivé ohlasy na jejich druhotinu The Lion's Roar toho budiž důkazem. Vše nasvědčuje tomu, že po Jose Gonzalezovi a Kristianu Matssonovi hrajícím pod přezdívkou The Tallest Man on Earth se Švédsko může světu pochlubit s dalším folkovým klenotem.

Ještě než se sestry Söderbergovy rozhodly vzdát poctu americké bandě kolem Robina Pecknolda, nahrály si doma v pokoji demíčko skladby s názvem Tangerine, které to dokonce dotáhlo do vysílání ve švédském rádiu. „Nechceme, aby si o nás lidi mysleli, že jsme měli úspěch s písní Fleet Foxes a pak si řekli – 'Fajn, tak teď můžeme dělat i vlastní hudbu', písničky jsme tvořily i předtím a to je to hlavní," vysvětluje mladší Klara, jež se skládání věnuje již od svých třinácti.

Roku 2008 pak již pod hlavičkou labelu Rabid Records (spoluvlastníkem je populární elektro duo The Knife) přišlo na svět první EP s názvem Drunken Trees – to vyšlo dokonce i v Anglii, kde bylo z komerčních důvodů ještě navíc doplněno o již zmíněný cover Tiger Mountain Peasant Song.

Následující rok se duo vrhlo do příprav své první dlouhohrající desky, nicméně na formě nahrávání se toho změnilo pramálo: „Celý ten proces byl dost jednoduchý, stále jsme tehdy ještě navštěvovaly školu a celkově nám trvalo asi půl roku, než jsme album dokončily. Nenahrávaly jsme každý den, jen tu a tam, kdy jsme měly čas. Místo studia jsme zvolily nahrávání doma a na všem jsme pracovaly samy, s produkcí nám pak vypomáhal náš otec," shrnuje dojmy z debutového alba The Big Black & The Blue starší Johanna.

Až pohádkově vyznívá průběh následujcích měsíců, kdy se kapele podařilo odehrát koncerty v Británii, USA či Austrálii - za zmínku stojí také účast na světoznámém španělském festivalu Primavera. Onen strmý vzestup jen stvrzuje fakt, že je po jednom z amerických koncertů oslovil Jack White s nabídkou, aby dvojice nahrála singl u jeho labelu Third Man Recordings. Kývnout nebylo těžké a tak se zrodil singl Universal Soldier.

Začátkem letošního roku vydaly First Aid Kit svou druhotinu The Lion's Roar, jež narozdíl od debutu působí mnohem dospělejším a ambicióznějším dojmem. Není se ani čemu divit, když se na desce objeví i takové jméno jako je Conor Oberst, známý pro své účinkování v kapele Bright Eyes. Těžko hádat, zdali je to dáno kouzlem severské přírody, každopádně již teď je jisté, že švédská folková škola nabídla světu další pozoruhodné jméno.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.