Seznamte se: Foster the People

Foster the People Foster the People

Během loňska jste jejich songy museli už někde slyšet, jen jste možná nezaregistrovali jejich jméno. Je nejvyšší čas to napravit, protože kalifornská kapela Foster the People se dostává do povědomí celého světa závratnou rychlostí. Za trochu delší rok (který začal někdy v září 2010) stačili vydat velký hit Pumped Up Kicks, velmi přesvědčivé debutové album Torches, zahráli si na velkých amerických festivalech jako Coachella a South by Southwest a zmiňuje je skoro každý bilanční žebříček shrnující to nej z letošního roku. Vrcholem jejich úspěšného startu se staly nedávné nominace na Grammys ve dvou sekcích. Foster the People jsou frontman Mark Foster, bubeník Mark Pontius a basák Cubbie Fink.

Vše začalo jedinou písničkou Pumped Up Kicks, jež navzdory své party náladě a beatu jako vystřiženého ze surf songů (inspiraci v Beach Boys nemusíme hledat dlouho), vypráví o pocitech teenagera nebo ještě dítěte, jak bere do ruky zbraň a přemýšlí o postřílení ostatních dětí. Kontroverzní píseň, která upozorňuje na problém násilí a otevírá debatu o rodině jako základu této společnosti se stala celosvětovým hitem a mnohdy byl její text prakticky ignorován. Objevila se v reklamní znělce a zazněla krom jiných filmových pořadů například ve snímku Friends With Benefits (v české distribuci Kamarád taky rád), který neměl s dětskou kriminalitou pranic společného.

Debutová deska Torches vyšla v květnu a příjemně překvapila množstvím hitových pop songů v závoji syntezátorů, které byly pořád dost důmyslné, aby zněly přesvědčivě i v akustickém podání.

Foster The People začali jako indie, ale vzhledem k tomu, co následovalo, je těžké je dále takto kategorizovat. Úspěch jediné písně jim přerostl přes hlavu a byli to oni, kdo hledali a oslovili svého manažera Brenta Kredela, ne naopak, a mohli tušit okamžitou kladnou odpověď. Frontman Mark Foster už nezvládal orientaci v množství nabídek a potřeboval jednoduše poradce v neúprosném hudebním byznysu. Nakonec podepsali smlouvu u Columbia Records, což je jedna z věcí, která je spojuje s MGMT. Vůbec srovnávání Foster the People s touhle vtipnou indie popovou dvojicí, která už má na kontě dvě originální desky se stalo trochu trendem. „Myslím, že jsme zcela odlišní od MGMT, ale chápu, proč lidé tíhnou k tomuhle duchu, je mladistvý a zábavný, a má syntezátory,“ řekl Mark Foster pro CBS Minnesotta. MGMT se dokážou smát divnému psu způsobem, že i vy se začnete smát jako po pěti jointech. Foster the People mají sice album plné tanečně laděných elektronických popových skladeb, ale s vyzrálou lyrikou, která hovoří o drsných a závažných věcech tak elegantně, až je přehlížena.

Foster the People Foster the People

Jméno kapely má v sobě jako základ příjmení frontmana, ale zároveň je to hra se slovy. Foster the People už od prvních náznaků úspěchu mysleli i na charitativní činnost. „Chceme od našich životů trochu víc, než jen dělat hudbu a vydělávat tím peníze,“ prohlásil zpěvák. I přes dominanci svého jména v názvu kapely Mark Foster tvrdí: „Jsme kreativní demokracie.“

Jejich klubové turné po USA bylo zcela vyprodáno a my můžeme jen doufat, že se brzy ukážou i u nás. Foster the People se také netají s tím, že chtějí brzy natočit další album.  

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.