February February foto: Vojtěch Liebl

Apokalyptická balada jako víno. February ohlašují Hyphen War

Ostravská čtveřice chystá album Hyphen War. Jak napovídá latinské pojmenování skladby Scolytinae, poslední ochutnávka před vydáním je inspirovaná kůrovcovou kalamitou, která zdecimovala velkou část českých lesů a proměnila krajinu v postapokalyptickou pustinu. February se zapsali na scéně jako postpunkoví harcovníci, s novým albem vstupují na pole experimentálního indierocku.

Melancholie písně plyne ze dvou věcí. „Zaprvé je to o tom, jak si člověk za dnešní stav naší krajiny může sám. Dá se říct, že tím skutečným kůrovcem-padouchem v tom songu je člověk, a ne ten brouk. Zadruhé je v tom smutek nad ztrátou některých míst v přírodě, které jsem měl rád, a to i přesto, že to vlastně byly od začátku nezdravé monokultury odsouzené k záhubě,” objasňuje kytarista a zpěvák Tomáš Klézl.

V ohledu ke klipu jej doplňuje grafik a vizuální umělec Vojtěch Liebl. „Snímky nám dávají vodítka, kudy směřuje náš svět. Konflikt člověk versus příroda. Můžeme za zpustošené lesy my, nebo ten nenápadný brouk?” dodává Liebl, který se telefonem pokusil natočit nepřibarvenou realitu současné lesní krajiny a zároveň tyto dokumentární záběry v druhé části proložil digitálními 3D skeny. 

Skladba s environmentálním podtextem představuje éteričtější stránku chystaného alba, což je patrné od prvních tónů pastorálních fléten, z nichž vyvěrá potemnělá balada, která se v závěru topí v psychedelických efektech, kytarách, digitálních bicích a syntezátorech.

Hyphen War, které naváže na debut Branching Tracks (2018), skupina vypustí do světa 4. června pod labelem Červený kůň. Neposledně je skupina od letošního roku členem hudebního kolektivu NAA. February v současnosti hrají ve složení Vlad Uskov, Tomáš Klézl, Tomáš Zahrada a Adam Olšák.

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.