Arleta a Sex: Drzost i něha jako touha po lásce

Arleta a David Herzig Arleta a David Herzig foto: Romana Kovacs

Arleta vydala své třetí EP Sex, které produkoval David Herzig alias Lotus Wash. Čtyři skladby vznikly v úzkém kruhu její nejvěrnější crew a navazují na výrazný rukopis syrové a tvrdé poetiky, nekompromisního postoje a temných pohlcujících beatů. 

Nesmírně zajímavé na procesu vzniku nového EP je semknutost zvuku s vizuálním vyjádřením. Videoklip Private Poison z dílny Ver Nismo (WRONG, BCAA) vtiskl enigmatickému projevu raperky ještě o stupeň tajemnější podobu CGI avatara. Koncept vrcholí přípravou prvního fyzického releasu, kterým bude vinyl od labelu Haluzeum Produkt, na němž vydávají i spřátelení Edúv Syn a Fvck_Kvlt. S Ver Nismo vytvořila Arleta kompletní obraz a identitu a mj. i artefakt, šperk, který se může stát osobní zbraní.

 „Sex vznikal v mém toxic vztahu, kdy mě nebavilo zastávat konvenční roli holky ve vztahu a splňovat jakási společenská očekávání,” říká Arleta, která již v minulosti vystoupila tvrdě proti misogynním tendencím v rapu a kultuře celkově (např. v tracku Statement). „O oslavu feminismu však na téhle nahrávce nejde. Naopak, je to do jisté míry i o projekci těch temných myšlenek, které jsou anti-feminist, o snaze být sexy, drzá, přijatá světem. Albem vyjadřuji dvousečnou záležitost. Lidi můžou moji hudbu odsoudit, protože můj vizuál prodává mě samotnou na úkor významu. Lidi odkojeni na generickém rapu se nejdřív chytnou image, pak je snad udeří význam. Podstata svobodného vyjádření i vnímání EP Sex je rámovaná upřímností, nasraností a vztekem. Drzost i něha je mojí touhou po lásce.”
Čtěte také rozhovor s Arletou: Možná jsem svůj nejhorší nepřítel
Vizualizer k písničce Sex je opět dílem Nismo. „V tomto visualizeru je minimalističtější pojetí barev i prostředí, ústředním motivem se symbolicky stává kruh. Podobu avatara můžeme vnímat v jakési víc ženské rovině, která tak úzce souvisí s message písničky. Barvy jsou temnější, vizuál je surovější, stejně jako fakt, že track vznikal taky v reakci na protipotratové právo v Polsku,” dodává Arleta.
Arleta dělá, co je opravdové, má jasné sdělení a krystalicky hutný zvuk. Nic jiného od ní očekávat nelze. Její nové EP dokazuje píli a cílevědomost. Arletu můžete vidět živě i na některých z blízkých koncertů. Křest EP proběhne 2. prosince v pražských Kasárnách Karlín, kde odehraje speciální set s Davidem Herzigem. 

Arleta + Fvck_Kvlt, Durt808, Praha – Kasárna Karlín, 2. 12. 22
Arleta + Laokoon + lobbyboy900saabturbo, Ostrava – Dock, 3.12. 22
Arleta, Bratislava (SK) – Kulturák, 15. 12. 22

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.