CAPIUZ: Úzkostné napětí postklubové perkuse

CAPIUZ CAPIUZ foto: Marco Favaro

„… stole my fucking headphones, she stole my headphones! If you don’t stop her, I am gonna call the police! Not a joke!” vstupuje anonymní volání o pomoc z ruchu ulice, které v okamžiku pohřbívá frenetická perkuse. Atmosféru napětí a zmaru všední krádeže buduje v úvodním tracku Help me svého nového alba Confined Space Capiuz alias italský producent Luca Favaro s naprostým přehledem.

Tíživou náladu, jež prostupuje celým albem, vytváří pomocí zběsilých beatů a zakomponováním náhodných YouTube videí, jejichž rozsekané a komprimované zvuky zde používá. „Tento proces je jednak zamyšlením nad obrovským množstvím materiálu, který lze najít online, jednak výzvou k využití a přepracování digitálního obsahu novými uměleckými způsoby,” přibližují Unizone, specializující se na experimentální elektroniku s klubovým soundem a nezřídkakdy i sociálním podtextem.

„Myslíme si, že solidarita mezi našimi lokálními scénami je obrovská, a jsme rádi, že umělci, kurátoři a fanoušci cítí potřebu [solidarity] pro marginalizované problémy,” říká spoluzakladatel labelu Jan Macháček v článku o pražské experimentální scéněKromě toho, že se label snaží podporovat začínající umělce a umělkyně (jako například loňský banger filipínské transgender producentky Teya Logos), daří se mu navazovat spolupráci se zkušenějšími postavami experimentální scény, ke kterým patří i Favaro. 

Právě ten má za sebou pod ambientnějším monikerem T.U. releasy u labelů jako False Industries (Berlín), Hide Productions (Milán, Udine) či World Canvas (Helsinky). V projektu Capiuz se věnuje již výše zmíněným perkusím, respektive klubové a tanečněji orientované hudbě. Ani v té se však nevyhýbá experimentům. Je v ní patrný velký důraz na sound design a smysl pro detaily odehrávající se v pozadí, pod nánosem rytmického lomozu.Toho dosahuje mimo jiné prostřednictvím na míru naprogramovaného softwarového nástroje Cicada pro Ableton, potažmo jeho platformy Max 4 Live. Díky němu v reálném čase deformuje a rozmazává zvuky v závislosti na udávaném tempu skladby. Zájemce o podobné kreativní vyžití pak potěší, že je onen nástroj speciálním bonusem k zakoupení digitální verze desky na bandcampu Unizone.

    vychází za podpory
    EEA and Norway grants
    Ministerstvo kultury ČR
    Nadace Český hudební fond
    NADACE ŽIVOT UMĚLCE

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.