Miedo Total: Ve znamení rituálu

Miedo Total Miedo Total foto: Maria Tedemalm

„Auspicia (auguria) byla Římanům znamení, jimiž bozi dávali na jevo svůj souhlas nebo nesouhlas s činem, jejž kdo podnikal.” – Ottův slovník naučný. Díl druhý. Praha: J. Otto, 1889, s. 1057–1058. 

Úzkost, pověrčivost, obsese. Tato a podobná témata dává do souvislosti v Londýně usazený producent Miedo Total s tradičním výkladem znamení z pozorovaného chování ptáků, nebo-li augurií, na svém čerstvém releasu Augury By Birds.

Čtyři tracky oscilují mezi neurvalou agresí a pečlivě vystavěným rituálem, přičemž osudový vokál podtrhává atmosféru konstantního zmaru a neklidu. Co úvodní A Heron Dropped Its Stone naznačí, následující skladby zhmotní v nadživotní velikost. Zhudebněné utrpení? Kdeže. Monument zla? Možná. Vysoká škola sound designu? Brilantní a precizně zkomponovaná. Závěrečná katarze Foster funguje jako péče o mentální zdraví posluchače.

Alexander Comana, jak zní producentovo občanské jméno, je nejen autorem experimentální elektroniky, ale věnuje se také divadlu a performativnímu umění, což při poslechu aktuálního EP dává smysl – jde v mnohém spíše o prostor okupující a silně náladotvorný zvukový design vybízející k soustředěnému poslechu, než k tanci.

To platí i pro remixy, které tvoří polovinu alba a postaral se o ně all-stars line-up ve složení KMRU, Xiu Xiu a Flora Yin-Wong. Předělávka titulní skladby v podání slovutných Xiu Xiu je protkaná pravidelným tepem beatu, na který se vrší jedna zkreslená vrstva echa za druhou, avšak nakonec se vše stejně rozpadá na atomy. Král současného ambientu Joseph Kamaru svůj edit staví na typické synťákové lince a do popředí vytaženém vokálu, naopak fieldrecordingová vévodkyně Flora Yin-Wong usměrnila volatilní energii úvodního tracku do basové propasti a nutí svou oběť k opětovnému přehrání.  

Eponymní nahrávka italsko/velšského hudebníka vychází u českého labelu Unizone také na kazetě, jejíž artwork a design si vytvořil sám Comana. Unikátní album nejen v rámci tuzemské scény vyšlo 19. ledna, s tzv. počinem roku mám jasno hned na jeho začátku. 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.