Echolokátor: Enchanted Lands

Enchanted Lands Enchanted Lands foto: Tereza Havlínková

Dreamgirl Workshop je posvátnou cestou organických tónů mystické krajiny, během níž otevírá množství sakrálních míst a prostorů. Na moment se u nich zastavujeme, přivíráme oči. Odnáší nás snové vlny podvědomí k dosud nepoznanému.

Nahrávání desky Dreamgirl Workshop probíhalo už koncem pandemie. Během tvorby si Enchanted Lands alias Barbora Dehaen Polcerová procházela nelehkým obdobím izolace a ztráty, které proměnila v osm magických skladeb katarze.Moje tehdejší rozpoložení dobře ilustruje skladba The Snow Maiden. Snad poprvé jsem tady použila vlastní hlas s minimem efektů, což je pro mě samo o sobě vystoupení z komfortní zóny,“ říká Barbora.

The Snow Maiden je vokály Enchanted Lands prostoupen rozvážně a jemně, s něžnou ozvěnou nás v repetitivním celku doprovází k závěru alba. Do příběhu skladby se propsala inspirace slovanským mýtem sněhového dítěte, které se v jedné z moderních verzí náhle objeví v životě osamělého páru, kterému pomůže vyrovnat se s traumatem a ztrátou, aby pak náhle zmizelo.

Místy zahaleni tmou, tápajíce, hledáme paprsky světla, až nás ke slunci navedou zpěvy průvodkyň, které se přirozeně objevují ve chvíli, kdy je potřebujeme. Cítíme, jak se přeskupují molekuly našich bloudících myšlenek, abychom se na konci poutě probudili noví a v lehkosti.

Slyšitelný vliv duchovna se do skladeb otiskl i díky Barbořině práci v barokní poutní svatyni. „Spiritualitou jsem byla obklopena prakticky denně, přestože ji sama nijak zvlášť nepraktikuju. Nejvíc se ten vliv asi promítl v mých vlastních vokálech, kde jsem se inspirovala chrámovou polyfonií, a taky použitím samplů – v tracku Muzeum pašijových her je zprocesovaná nahrávka varhanního koncertu, v The Snow Maiden kousek náhodně zaznamenané mše na výletě v Gdaňsku,“ objasňuje

Společně se svým druhým albem nám otevřela bránu do opomíjeného, téměř zapomenutého světa. Dreamgirl Workshop vydala 29. prosince 2023 u svého nově založeného vydavatelství Poustevnice, který se má stát lowkey labelem zaměřeným na DIY přístup v ambientní hudbě. „Bohužel několik mých oblíbených vydavatelství v posledním roce z různých důvodů skončilo, což mě trošku připravilo o iluze, moc ráda bych ale v projektu pokračovala, minimálně jako v platformě pro své hudební kamarády,” dodává.

Možnost slyšet Enchanted Lands živě se zatím nenaskýtá. „Mám teď malé miminko, takže nic konkrétního neplánuju, ráda bych ale zapracovala na novém setu a vizuálech. Vždycky jsem moc vděčná za pozvání, zvlášť od kolektivů, jejichž přístup je mi blízký,“ říká. „Poslední koncert jsem hrála na podzim v bratislavském prostoru LOM. Podobná místa jsou pro mě oázou.”

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.