Od včerejška na iVysílání visí finále českého kola hudební soutěže Eurovize. Ještě než přestanete číst, protože koho zajímá nějaká Eurovize, poslouchejte. Eurovize je hudební soutěž, do které jednotlivé zúčastněné země posílají svoje zástupce. Vysílá se od roku 1956, vyhráli ji třeba ABBA, Céline Dion nebo t.A.T.u. Loni se na finálový večer dívalo přes 160 milionů lidí, je to nejsledovanější nesportovní přenos planety.
Pro přiblížení, je to taková „celebrate diversity in unity party“ – sluníčkové, milé, kamarádské, LGBTQ+, „zahoďme rozdíly a pojďme mít party”. Česko tam poslalo třeba Kabát. Větší absurdnost než jejich vystoupení a reakce publika se jen tak nevidí.
No a právě proto – že ti, kdo tam hudebníky za Česko posílali, vůbec nepochopili koncept té show (nebo ho záměrně pochopit nechtěli) – to u nás nikoho nezajímá. Češi mají rádi jen to, v čem jsou dobří. Celý svět miluje fotbal. Jakože hodně. I když v něm ta země stojí zanic. Máme radši hokej, který zajímá sice asi 5 zemí, ale jsme v něm dobří. Momentálně jsme národem milujícím biatlon, což je nějaká podivnost na lyžích s puškou, ale vyhráváme v tom.
A tak to je i s tou Eurovizí. Špatně zvolení zástupci + blbé výsledky = nikoho to nezajímá. Letos se to ale může změnit. O tom, kdo z pěti českých finalistů nakonec pojede Česko reprezentovat, můžete totiž volit skrz mobilní aplikaci. A protože jsem teď poslouchal týdny o tom, jak je důležitá reprezentace Česka v zahraničí, představím vám finalisty českého kola, abyste věděli, koho volit. Česku to totiž může přidat víc než jakýkoliv prezident.
Půlhodinové české finále moderuje Adam Mišík. Nutno podotknout, že celý pořad je v angličtině, a to takové, že by se politici mohli stydět. Pět finalistů se před svými vystoupeními baví s Robem Rilleyem a Jamesem Rowem, taková zpověď, rovněž v angličtině.
Koho české národní finále přineslo? PAM RABBIT: Tahle edgy slečna se jmenuje Pamela a má králíka. A protože nechodí moc ven a radši je doma s králíkem, tak si takhle říká. To je tak nejvíc, co o ní potřebujete vědět. Billie Eilish po česku. Tady to ale začíná být zajímavé z nějakého vyššího pohledu. Jak tak sleduji mladé influencery a jejich diváky, sedět doma a nikam moc nechodit a nejlíp si ještě nechat dovést nákup a jídlo, to je považováno za novou metu. Pam Rabbit tak vlastně symbolizuje tenhle postoj, kterej říká „kašlu vám na to, radši si budu hovět doma“. MARKÉTA IRGLOVÁ: Sama říká, že tuhle písničku slyšela ve svém snu a byla kvůli ní hned šťastná. Jmenuje se Happy. Já bych u ní byl happy leda tak ve 4 ráno na hodně depresivní party. Určitě umí zpívat a všechno. Jenom jako v případě Maelly: pardon, nebudu dobrovolně poslouchat něco, co mě přivádí k sebevraždě. Jinak ale z rozhovoru před vystoupením docela milá máma, které je jedno, že jí není 20 a zkouší svoje štěstí. VESNA: To už je jiný kalibr. Tipuju, že pokud postoupí z národního kola, budou v TOP 5 celé soutěže. Několik žen, více jich je z Česka, jedna rapující Bulharka, zpěvačka z Ruska a Slovenska. Písnička My sister‘s crown je částečně v češtině, část anglicky, rapová část bulharsky, refrény v ukrajinštině. Dobrý podmaz, takový východní vibe. Feministky, který tu písničku zpívají dalším ženám a končí jí slovy „Jsme v srdcích s tebou/we stand for you“. RODAN: Podobně jako Rabbit, Rodan je introvert, co rád sedí doma. Je mu okolo dvaceti, je to roztomilouš s brejlema, co má kytaru a na klopě sáčka duhový odznáček. Jeho písnička se jmenuje Introvert Party Club, která má podle něj být pop, ale s hlubokým názorem. Že nemusí chodit ven pít, že je spokojený sám doma. „Every night/wasting my life/c hasing good times” Znova říkám – dneska populární trend. „Alkohol je trapnej, chodit ven na co, doma je to v poho.” Navíc introverti ztratili tu vyloženě negativní nálepku a už se nesnaží maskovat. Svět, ve kterém jste buď extrovert, nebo musíte počítat s otázkou „co ti je?“, už neplatí. I v tomhle je celý ten progresivismus užitečný. Proč by někoho mělo obtěžovat, že je někdo introvert? Pokud Rodan postoupí, je jasným finalistou.
Autor je filozof.