Za (písňovou) oponou: Kurt Vile – Runner Ups

Za (písňovou) oponou: Kurt Vile – Runner Ups

Jedna z nejznámějších skladeb čtyři roky staré desky Smoke Ring for My Halo filadelfského písničkáře Kurta Vilea má poněkud překvapivý původ: objevila se už dva roky předtím (pod názvem Red Apples) na Vileově předchozí nahrávce God Is Saying This To You...

Melodie byla tehdy značně odlišná, ale text zůstal stejný (jen se rozšířil o další sloky). „Two packs of red apples for the long ride home,“ zpívá Vile v obou verzích.

„Byl jsem si toho hodně vědom, že se opakuju. Zkoušel jsem kvůli tomu mnoho variací. Bál jsem se, že si budou lidi myslet, že nemůžu vymyslet nic nového, že musím recyklovat starší texty a písničky...“ popsal tehdejší obavy písničkář, který letos vydal novinku b'lieve i'm goin down.

Mimochodem, zmíněna „červená jablka“ nemají s jablky vlastně mnoho společného. „Jsou to cigára, červená Marlbora. Někdo je tak jednou označil a moc se mi to líbilo. Občas ve mně nějaký útržek textu zůstane a pořád přemýšlím, kam ho dát. Tak jako třeba ‚slither up just like a snake upon a spiral staircase‘: byl jsem na to fakt pyšný, tak jsem tu část nedal do dvou, ale hned do tří songů,“ směje se Vile.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.