Mrazivé lednové dny jsou nejlepší dobou pro spřádání plánů na léto. Dobře to vědí i organizátoři slovenské Pohody, a tak pomalu zaplňují program jednadvacátého festivalového ročníku.

V Hradci Králové se na zítřejší večer chystá akce, kterou byste neměli minout. V rámci nezávislé hudební série MENU, jejíž speciální edice hodlá představit netradiční prezentaci současných výtvarníků a vizuálních umělců, ukáže svůj um Jakub Adamec.

Lahůdku pro všechny milovníky decentních i krkolomných experimentů přináší label Jipangu (dítko Járy Tarnovského z Gurun Gurun). Právě teď na něm vychází debutové album nevšedního projektu Romjbor Klanglabor.

TOP SONGY 2016: Navzdory tomu, že má jít o rozlučkové album, nezní Beztíže nijak unyle, je to naopak ten nejsvěžejší jesenický vánek, místy i pořádná horská vichřice. Priessnitz se do toho obuli a kromě tohohle pádícího singlu nahráli deset dalších hitovek. Ze zpočátku nenápadného alba se po pár týdnech (a výtečném koncertě) stala moje nejzásadnější srdcovka loňského roku. A vypadá to, že ji jen tak něco nepřemůže.

TOP SONGY 2016: Norský písničkář Moddi poukázal na současnou nesvobodu slova a vrátil život dvanácti zakázaným písním. Ve společnosti, kdy nad zdravým rozumem občas začínají vítězit post-pravdy, budou podobné aktivity čím dál víc potřeba. Tohle je Moddiho verze nedávno vzniklé skladby Izhara Ashdota, která na základě zpovědí izraelských vojáků popisuje, jak snadné je propadnout krutosti a zvyknout si na ni.

Loňský začátek ledna patřil Davidu Bowiemu. Nesl se ve znamení glorifikace jeho nejnovějšího alba Blackstar a krátce nato bohužel taky vlny nekrologů. Letos, 8. ledna, by nesmrtelný hudebník oslavil sedmdesátiny, a tak posílá z Onoho světa dárek.

Mrazivé počasí přímo vybízí k tomu, jít se někam schovat. Dobře toho využila dramaturgie brněnského Kabinetu Múz, neboť na leden a únor připravila několik zajímavých koncertních kousků.

Co by se stalo, kdyby se některá žena rozhodla, že bude chodit nahá, a nikomu by to ani v nejmenším nevadilo a nepovažoval by to za něco neobvyklého? Kam by se tím vnímání nahoty posunulo? Jak by se proměnilo? Vedlo by to dobrým směrem? Jenny Hval vydala zamýšlecí video ke skladbě The Great Undressing ze svého nejnovějšího alba pojmenovaného Blood Bitch.

Ruskou elektronickou scénu sice nemáme zmapovanou nijak zvlášť důkladně, ale několik jmen začíná skládačku docela zajímavě utvářet. Kromě urbanistické princezny Kedr Livanskiy je to taky experimentátor Anton Maskeliade, kterého jsme objevili díky dramaturgii Besedy u Bigbítu.

Jestli jste si dali jako novoroční předsevzetí, že se budete víc hýbat, není nic jednoduššího, než začít tím, že si pustíte Space Love a trochu si u nich trsnete. Nový klip s estetikou asijských kreslených seriálů prokládaný discem se stříbřitými záblesky vznikl ke skladbě Světla. Společně s dalšími osmi kousky ji najdete na úplně čerstvě vydaném albu Dron. Recenzujeme v Bedekru.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.