Areál Dolní oblasti Vítkovic se v Ostravě nápadně vyjímá a lze jej spatřit z většiny vyvýšených míst v okolí. Mezi léty 1828 až 1998 se zde těžilo uhlí a vyrábělo surové železo. Kdo by tenkrát řekl, že jen o pár let později se právě na tomto unikátním místě bude konat mezinárodní hudební festival?

„Byl to nejnáročnější ročník“, řekla o patnáctých Colours of Ostrava ředitelka festivalu Zlata Holušová. Ani déšť však nezabil typickou coloursovskou atmosféru. V Ostravě se od čtvrtka 14. 7. do neděle 17. 7. představilo 76 zahraničních a 54 domácích kapel a muzikantů. Festival nabídl 20 scén a to, že se netočí jen kolem hudby, je dávno známá věc. Filmy, divadla, workshopy nebo také diskuzní forum Meltingpot, novinka tohoto roku, to všechno Colours of Ostrava nabídly. Především pak ale vynikající hudbu, díky které ani špatné počasí nezkazilo festivalovou náladu.

Dvacátý ročník trenčínského hudebního festivalu proběhl jako vždy ve druhé půli prvního červencového týdne. Na své druhé kulatiny si Pohoda připravila hvězdný program složený z velkých jmen zahraničního formátu (The Prodigy, Parov Stelar, PJ Harvey, Sigur Rós, Odesza, James Blake, Flying Lotus, Poliça,...) i ze špičkových interpretů z Česka či Slovenska (Midi Lidi, Zrní + Janáčkova Filharmonie, The Ills, Never Sol,...). Sluncem zalité letiště, přátelská atmosféra, spousta dobrého jídla a pití a především výborná hudba. Takhle lze prezentovat Pohodu 2016.

Letošní ročník Hradeckého slunovratu byl jednoznačně nejpovedenější. Festival je definován nejen hudbou, výtvarným uměním, literaturou, diskuzemi, gastroscénou, kvalitními nápoji, ale především rodinnou a přátelskou atmosférou, které si v době obrovských festivalů cením stále více.

Výraznější hudební návrat už letos nejspíš neproběhne. Elektronici Midi Lidi se po čtyřech letech ohlásili se čtvrtým albem Give Masterpiece a Chance! a oživili vzpomínky na jednu z nejhravějších kapel na české scéně. Na desce je trio ve skvělé formě a o jejich formě koncertní se budete mít možnost v létě a na podzim přesvědčit až až. Během jejich intenzivního pilování v brněnské zkušebně si přitom našli pár chvil i na nás.

Snažím se zaparkovat kolo co nejrychleji, doufajíc, že nemám zpoždění. Uf, nemám. Jedna z prvních noisových kapel u nás, OTK, otevírá letošní Chee Chaak Fest. Konečně jsem tady, plně naladěna na psychedelický víkend. Rozkoukávám se a vidím prostory starých koupelen zaplněny přátelsky vyhlížejícími lidmi. Tuším, že jsem zde správně.

Zámek Hradec nad Moravicí je jedním z nejkrásnějších zámků u nás. Pyšnit se může nejen svým pohádkovým prostorem, ale také festivalem Hradecký slunovrat, jenž se zde uskuteční na konci června. Třetí ročník láká na interprety tuzemského, ale i zahraničního jména. Celkově bude k vidění a slyšení 41 kapel a písničkářů nezávislé i závislé hudební scény. Půjde pak především o alternativní folk s přesahy do popu, elektronické hudby či world music.

Tak jako se mnozí nemohou dočkat nového alba Midi Lidi, tak stejně se jeho vydání, jenž je naplánováno na 15. června nemohou dočkat jeho autoři. Uspokojili tedy nás i sebe třemi zveřejněnými skladbami na Soundcloudu. Jednou z nich je neuvěřitelně nakažlivá Pojď ven.

Šestihodinová cesta na kole. Pět lidí jedoucí směr Krnov a za ním na hranici Polska. Zaniklá obec Pelhřimovy, se zemí srovnána za druhé světové války, na nás dýchá již krátkou dobu před příjezdem do Kytarového sadu, na zdejší specifickou atmosféru jsme čekali celý rok. A dočkali se. Vítáme se s přáteli, ale slov není třeba, všichni cítíme to blaho kolem a v nás, je to jako toužený návrat domů. Nikde žádná ochranka, elektřina, civilizace... Toto není festival, je to setkání hudby, literatury a spřízněných duší.

Slezská metropole Opava tento víkend ukázala, že i ona má na to mít svou klubovou noc. Po zkušebním ročníku na podzim 2015 se letos předvedla s vynikajícím programem, v němž dominovaly přední jména tuzemské alternativní scény společně s DJ's nejrůznějších žánrů. V hudebním menu se dalo vybrat např. z kapel Donnie Darko, Please The Trees, Vees, Lebanon, Fred Madison, Vítrholc, Noir Voir, Ty Syčáci, Teepee, Tichonov a spousty dalších.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.