V neděli 26. ledna proběhlo každoroční předávání cen americké hudební akademie Grammy v Los Angeles. A jak dopadl jejich 56. ročník?
Ke Grammy již tradičně patří velkolepá živá vystoupení. Jako první se na pódiu objevili Beyoncé a Jay Z, kteří společně zazpívali skladbu Drunk in Love ze zpěvaččina zatím posledního eponymního alba. Z devíti nominací Jay Z nakonec proměnil pouze dvě, za skladby, na kterých spolupracoval s Justinem Timberlakem.
Specialitou tohoto ročníku Grammy byla hromadná svatba třiatřiceti párů různého i stejného pohlaví. Hymnou této události se pak stala loni úspěšná píseň Same Love od dua Macklemore & Ryan Lewis, samotná dvojice posbírala čtyři ceny, stala se objevem roku a vystoupila spolu s bojovnicí za práva homosexuálů Mary Lambert, zpěvačkou a herečkou Queen Latifah a Madonnou, která se objevila i v roli oddávající.
Ačkoliv kolovaly fámy o tom, že se bývalí spoluhráči z The Beatles Paul McCartney a Ringo Starr setkají na pódiu, nebylo do poslední chvíle jisté, zda k tomu opravdu dojde. Nakonec však společně odehráli skladbu z McCartneyho alba New nazvanou Queenie Eye. McCartney si zároveň odnesl cenu Grammy za skladbu Cut Me Some Slack, kterou napsal společně s Davem Grohlem, Patem Smearem a Kristem Novoselicem pro soundtrack ke Grohlovu filmu Sound City. Kromě nejlepší rockové skladby si Dave Grohl přišel na pódium pro ocenění za nejlepší soundtrack právě ke zmíněnému dokumentu. Paul McCartney byl oceněn ještě za svůj koncertní film Live Kisses a spolu s celými The Beatles za celoživotní přínos.
Své první dva gramofonky si převzala mladá novozélandská zpěvačka Lorde za píseň roku a sólový popový výkon. Obě ceny získala za skladbu Royals. Svou první Grammy si odnesli také američtí Vampire Weekend v kategorii alternativní album roku za jejich loňský počin Modern Vampires of The City.
Daft Punk roztančili celý sál, když společně s Pharellem Williamsem, Steviem Wonderem a Nile Rodgersem předvedli mix největších hitů zúčastněných, letošního největšího zářezu francouzského dua, skladby Get Lucky, nevyjímaje. Daft Punk si odnesli celkem pět cen, jednak za loňské album Random Access Memories, pak za zmíněnou píseň, včetně nejdůležitějších kategorií album roku a nahrávka roku. S prázdnou neodešel ani Pharrell, který kromě tří ocenění za spolupráci s Daft Punk zvítězil v kategorii producent roku.
Metallica během svého vystoupení s čínským pianistou Lang Langem vzdala čest zesnulému Lou Reedovi skladbou One. Celý galavečer uzavřeli Dave Grohl, Nine Inch Nails, Queens of the Stone Age a Lindsey Buckingham, zpěvák Fleetwood Mac. Společně zahráli mix skladeb Copy of A od Reznorových Nine Inch Nails a My God Is The Sun od QOTSA. Během tohoto čísla se však udál nemilý incident, největší rockové vystoupení večera bylo ke konci useknuto reklamou na aerolinie, což Trent Reznor na svém Twitteru náležitě okomentoval. „Největší noc v hudebním průmyslu... kdy vás zneuctí. Z celého srdce Vám přeji, abyste šli do prdele.“
Výsledky všech 82 kategorií naleznete na stránkách grammy.com.
Přehled vítězů ve vybraných kategoriích:
Album roku: Daft Punk – Random Access Memories
Nahrávka roku (cena pro interpreta): Daft Punk – Get Lucky
Píseň roku (cena pro skladatele): Lorde – Royals
Objev roku: Macklemore & Ryan Lewis
Popové vokální album roku: Bruno Mars – Unorthodox Jukebox
Taneční/elektronické album roku: Daft Punk – Random Access Memories
Rockové album roku: Led Zeppelin – Celebration Day
Alternativní album roku: Vampire Weekend – Modern Vampires of the City
R&B album roku: Alicia Keys – Girl on Fire
Rapové album roku: Macklemore & Ryan Lewis – The Heist
Country album roku: Kacey Musgraves – Same Trailer Different Park
Jazzové vokální album roku: Gregory Porter – Liquid Spirit
Jazzové instrumentální album roku: Terri Lyne Carrington – Money Jungle: Provocative in Blue
Bluegrassové album roku: Del McCoury Band – The Streets of Baltimore
Bluesové album roku: Ben Harper a Charlie Musselwhite - Get Up!
Folkové album roku: Guy Clark - My Favorite Picture of You
Kompilační soundtrack k vizuálnímu médiu: Butch Vig (producent) – Sound City: Real to Reel
Komponovaný soundtrack k vizuálnímu médiu: Thomas Newman - Skyfall
Producent roku: Pharrell Williams
Nejlepší hudební video: Justin Timberlake feat. Jay Z - Suit & Tie
Nejlepší hudební film: Paul McCartney - Live Kisses