Pohoda 2024: James Blake, Yaeji či ozvuky z Islandu

Noname Noname

Pohoda se letos již po sedmadvacáté vrací na trenčínské letiště. A přestože se o tomto hudebním svátku nedaleko našich hranic někdy mluví jako o festivalu, který nepotřebuje headlinery, některá velká jména již organizátoři oznámili. Pořadatelé jsou však aktivní i na jiných frontách.

Koncem minulého roku si odnesli cenu European Festival Award za Nejlepší středně velký festival v Evropě a hned v lednu uspořádali v Kyjevě akci Pohoda Loves Ukraine – benefiční koncert v místním klubu Atlas, jehož výtěžek putoval organizaci Music Saves Ukraine. Mimo to tým Pohody stále oznamuje nové umělce participující v letošním ročníku, který proběhne ve dnech 11.–14. července.

James Blake James Blake
Rockoví harcovníci Queens of the Stone Age nyní platí za největší jméno, které se na festivalu ukáže. V superkapele, jak bývají někdy označovaní, se od devadesátých let vystřídalo velké množství členů, mimo jiné například Dave Grohl z Foo Fighters nebo nedávno zesnulý Mark Lanegan, současná sestava v čele s Joshem Hommem je ale už nějakou dobu ustálená. Dramaturgickou linku festivalu zaměřenou na tvrdší muziku doplňují ještě nedávno oznámení Royal Blood.
Britský melancholik James Blake a jeden z klíčových pionýrů grimeu Skepta jsou zástupci progresivního soundu. Patří sem ale i divoká Yaeji, kterou magazín Pitchfork zařadil mezi 25 umělců ovlivňujících směřování současné hudby, a Noname, rapperka z USA míchající rap s jazzovými vlivy. Nedávno ohlášenou headlinerkou je také jihokorejská producentka a DJka Peggy Gou.

Umělců z Asie najdeme v line-upu více. Z Jižní Koreje pochází rovněž experimentální duo Haepaary, snoubící ve své tvorbě elektroniku s tradiční lidovou hudbou své rodné země, a DJ s kryptickým jménem ¥ØU$UK€ ¥UK1MAT$U z japonské Ósaky.

Program dále nabízí hned trojici jmen z Islandu. První z nich, hudebnici Emilianu Torrini, proslavil megahit Jungle drums a píseň Gollum's song z druhého dílu trilogie Pán Prstenů. Pod projektem JFDR se skrývá zpěvačka a skladatelka Jófríður Ákadóttir, která spolupracovala třeba s Oláfurem Arnaldsem nebo Damienem Ricem. Pomyslné trio uzavírá dream popové trio BSÍ. A stejně jako každý rok, ani letos nechybí plejáda slovenských umělců, namátkově Katarzia, Berlin Manson, Fvck_Kvlt nebo slovensko-britský projekt Davida Žbirky Sunbrella

Průběžně zveřejňovaný line-up a všechny potřebné informace najdete na festivalovém webu.

Pohoda 2024, Trenčín (SK) – letiště, 11.–14. 7. 24

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.