Apokalyptičtí Dälek podruhé navštíví Brno

Apokalyptičtí Dälek podruhé navštíví Brno

Na začátku května přijede po devíti letech do Brna jeden z nejinovativnějších hiphopových projektů trhající uši svých posluchačů už bezmála 20 let – Dälek. Kombinace hip-hopu, noisu, metalu, shoegaze a dalších žánrů dává dohromady jedinečný styl, se představí v brněnské Praze. Netradiční sound podpořený temnou atmosférou inspirovanou německými Einstürzende Neubauten představí trio MC Dälek, DJ rEK a Mike Manteca. Skupina, kterou nezřídka doprovází na pódiu jména jako Tool, Isis nebo The Young Gods, se mainstreamovému hip hopu v současnosti radikálně vymyká, ačkoliv je MC Dälek přesvědčen, že se nikdy klasickému hip-hopu nezpronevěřili:

„Je to čistý hip-hop v tom nejčistším slova smyslu. Když posloucháte, jak se hip-hop vyvíjel, bylo to vždycky o hledání v různých bednách a nacházení různých zvuků a vlivů pro tvorbu. Kdyby nebyl Afrika Bambaataa (americký DJ a jeden z pionýrů elektronické hudby - pozn. redakce) ovlivněný Kraftwerk, nikdy bychom neměli ,Planet Rock‘. V tomhle smyslu je to, co děláme, striktní hip-hop.“ Podle slov hlavního člena se tedy můžeme těšit hip-hop takový, jaký kdy byl, neukotvený a absorbující do sebe všechny vlivy, které by ho mohly učinit novým a lepším.

Dälek přivezou do Brna mimo jiné i své poslední album z minulého roku – Asphalt For Eden (naši recenzi čtěte zde). Podle některých kritik je stejně skličující, melancholické a protknuté apokalyptickými rýmy MC Däleka jako ty předchozí, na druhou stranu však zvláštním způsobem posouvající svůj pionýrský zvuk k čemusi čerstvějšímu.

„Kapelu Dälek máme s Prokopem Holoubkem rádi už snad víc než 15 let a oba jsme jejich koncert už pořádali, já v Bratislavě v A4 a Prokop v rámci Itch My Ha Ha Ha na Flédě. Od té doby s nimi spolupracuje, pomáhal jim bookovat koncerty v našem regionu. Vlastně se dá říct, že s nimi máme celkem přátelský vztah, takže je sem dostat nebylo až tak složité,“ uvádí jedna z pořadatelek akce a členka 4AM Barbora Šedivá.

Lze tedy 5. května očekávat obdobně intenzivní zážitek, jaký zažili brněnští diváci v roce 2008? Uvidíme, ale jsme přesvědčeni, že to bude stát za to.

Dälek, Brno – Praha, 5. 5. 17 

TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.