Dälek Dälek

Kazatelé melancholie Dälek v brněnské Praze

V roce 2008 rozduněli svými beaty roztříštěnými noisovými a metalovými prvky Dälek brněnskou Flédu. Po devíti letech se do Brna vrátili, tentokrát do Prahy, fóra pro architekturu a média. Kvůli souběžné akci na Flédě, kde vystupovali grindcoroví Napalm Death, byl start koncertu posunutý na půl dvanáctou. Někteří lidé pozdější začátek sice moc nevítali, už v úvodu představení tria z New Jersey to ale začalo vše dávat smysl. Publikum se totiž ukázalo být vskutku různorodé a na fanoušky metalu, hip hopu či obojího se zcela jistě vyplatilo počkat.

Už od úplného počátku, kdy se ještě MC dälek, DJ rEK a Mike Manteca snad ani nemohli stihnout pořádně rozjet, se posluchači pod nízkým pódiem, prakticky ve fyzickém kontaktu s kapelou, roztančili v rytmu temných beatů a industriálních šumů rEKa a Mantecy. Že Dälek na Brno nezapomněli, dali vědět už druhou písní Eyes to Form Shadows ze staršího alba Absence, čímž publiku vlili do žil ještě větší množství adrenalinu a endorfinu.

Sám MC dälek odvedl poctivou práci a svým sugestivním hlasem ventiloval publiku svoje apokalyptické obavy z budoucnosti a noční můry dneška. Trochu zamrzí, že zvuk – co se týče zpěvu – nebyl úplně špičkový, na druhou stranu ale nazvučit prostor naplněný amorfní chobotnicí kroutících se těl může být celkem výzva. Vzhledem k husté, až intimní atmosféře v klubu to ale bylo jedno a lidé si skupinu užívali v různých podobách od soustředěných meditací až po extatické tance, které Dälek živili neustálou gradací až na hranice techna střiženého metalem.

Dälek přivezli do brněnské Prahy netradiční kombinaci zvuku boom bapu se silnou elektronickou a noisovou příchutí. Přítomnost živého turntablismu mohla evokovat návrat o dvě dekády zpět, Dälek se ale podařilo zbořit jakékoli žánrové a zvukové škatulky. Zhruba hodinu trvající vystoupení příjemně zaplněnému prostoru prokázalo, že hutný zvuk staré školy lze energicky kombinovat s elektronickými aranžemi v podání Mikea Mantecy. U skladeb jako Who Medgar Evers Was... publikum dostalo jasně najevo, že aktuální hiphopová tvorba nemusí přestat klást důraz na společenskou angažovanost, která byla důležitým prvkem při zrodu tohoto žánru. Výborně vygradovanou show doplnil na konci DJ set samotného MC däleka, který se už nesl v mnohem poklidnějším a houpavějším duchu. (Erik Vaněk)

Materiál byl, až na výjimky, z poslední desky Asphalt for Eden, vydané po šestileté tvůrčí pauze a bez dlouholetého spolustrůjce DJe Oktopuse, kterého nahradili dva výše zmínění interpreti. Shattered, Guaranteed Struggle nebo Control ale dali návštěvníkům jasně najevo, že Dälek jsou pořád tím hip hopem absorbujícím do své asambláže vše počínaje kombinací hudebních stylů, přes reálné problémy dneška, rezonující melancholii světa konče. Jo a kdybyste měli chuť si zážitek zopakovat, tak v Bratislavě 10. května.

Dälek, Brno – Praha/Fórum pro architekturu a média, 5. 5. 17

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.