Člen Beirut, The National či kapely Sufjana Stevense. LANZ poprvé v Praze

LANZ LANZ

Aniž byste o tom věděli, Benjamina Lanze jste už nejspíš neviděli. Všestranný člen význačných indierockových Beirut, The National anebo kapely Sufjana Stevense míří se svým sólovým projektem LANZ poprvé do Česka. Svou novinku Hoferlanz II představí ve smíchovské továrně 21. prosince.

Brooklynský tvůrce je bytostným instrumentalistou, z něhož se nyní stává také zpěvák. Ústředním nástrojem je pro něj trombon, nejen se kterým na turné doprovází The National. Z této spolupráce vychází i LNZNDRF, jeho u labelu 4AD vydávající skupina, za níž stojí s bratry Devendorfovými a díky niž je obecně pravděpodobně nejznámější. Neposledně je bezmála od začátku plnohodnotným členem Beirut.

„Jako posluchač si užívám nejodlehlejší kouty experimentální a progresivní tvorby,” prozrazuje o sobě hned z úvodu. „Posledních deset let jsem se ale věnoval hraní s dnes vzato nejikoničtějšími jmény indierocku.” Dojde-li na jeho vlastní autorskou tvorbu, nezná hranice a jedním dechem dodává, že vyrůstal na divném rocku, jaký tvořil Frank Zappa anebo Sun Ra. Když vypráví o svém hudebním dospívání, příhodu o tom, jak jej zastavila učitelka, která s výrazem plným hrůzy vřískajíc vyrazila dveře jeho zkušebny, završuje s potutelným úsměvem: „Je dobře, že mě potřebovali v orchestru.

Po studiu na newyorské SUNY, kde se věnoval pozounu, bubnům a elektroakustickým nástrojům, začal doprovázet Sufjana Stevense. Na tomto Stevensově turné k albu The Avalanche se podílel s tvůrci, kteří následně psali historii: Bryce Dessner, Shara Nova (alias My Brightest Diamond) anebo Annie Clark (alias St. Vincent). Jeho aktuální, na Bandcampu vydané album Hoferlanz II (2018) nechová závazky k jakémukoliv žánru – je ztřeštěnou, ale osvobozující meditací, experimentální, leč chytlavou záležitostí. 

LANZe uvede v pražské MeetFactory brněnský Teve, který před nedávnem vydal debutové album, s nimž se zároveň loučí s tímto pseudonymem, nebo nejméně uzavírá jistou kapitolu své tvorby.

LANZ + Teve, Praha – MeetFactory, 21. 12. 18 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.