Dvojí promítání Věrtova avantgardního filmu Symfonie Donbasu bude s živým hudebním doprovodem

Symfonie Donbasu, foto http://www.rybanaruby.net/ Symfonie Donbasufoto: http://www.rybanaruby.net/

Oprašování černobílých filmů a jejich dotváření živým hudebním doprovodem se v poslední době stává čím dál oblíbenější činností. Tentokrát si na své přijdou rusisté a ti, kteří mají slabost pro snímky z třicátých let. Pražský klub Rybanaruby připravil na červenec dva večery, na nichž se bude promítat snímek Dzigy Věrtova Symfonie Donbasu (1931).

Film sice ve výsledku ideově sloužil k oslavě vítězství socialistické práce, po technické stránce je ale zajímavý prací se zvukem a až takřka experimentálními dokumentárními záběry – ach ano – života a práce dělníků, dobývajících uhlí.

V úterý 21. července budou moci diváci zhlédnout kromě Symfonie Donbasu taky dřívější režisérův snímek, Tebje, front (1924). Oba doprovodí saxofonisté Mikoláš Chadima, Michal Wróblewski a Jan Grunt, trumpetista Petr Vrba, banjista Tomáš Mika a recitátor Ondřej Mrázek.

V pondělí sedmadvacátého Symfonii doplní krátký snímek Jeana Lodse Odessa, na kterém se podílel také Isaak Babel. Hudbu tentokrát obstarají Uncle Grasha a Paregorik, saxofonista Jan Grunt, kytarista Tomáš Mika a tereminista Vít Klouček. Recitovat bude opět Ondřej Mrázek.

Symfonie Donbasu s hudebním doprovodem, Praha – Rybanaruby, 21. 7. a 27. 7. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.