Einar Stray uhrane svým melancholickým popem Akropoli

Einar Stray Einar Stray

Tahle dvojice potěší všechny příznivce skandinávského indie popu, hlásají z Akropole, od které už v pátek zavane pořádáná dávka severské melancholie. Norský hudebník Einar Stray se svou skupinou vydal v loňském roce nové album Dear Bigotry, které nyní představí i v Praze. 

„Svá poselství předávají Einar Stray Orchestra ve svých symfoniích prostřednictvím sladěných vokálů, delikátních strun, úderných perkusí i znamenitých textů,” uvádějí pořadatelé. Einar Stray začínal jako experimentální písničkář, jemuž vzápětí došlo, že pro svoje hudební vize bude potřebovat ne kapelu, ale rovnou raději orchestr. Hudebně se jeho ansámbl pohybuje někde mezi klasickým indie popem a atmosférickým post-rockem, jak dokazuje i jejich aktuální album, které se dotýká vlny nesnášenlivosti, která obchází současnou Evropu. Jinak ale Einar Stray Orchestra pořád hrají především hořkosladké písně o lásce a smutku. Desku produkoval Marius Hagen ze spřátelené norské kapely Team Me a dokázal dodat Einar Stray Orchestra snad ještě mohutnější zvuk, než měly předchozí desky.

„Máme pocit, že jsme umělecky renesanční. Náš výraz je nyní zřetelný,” prohlásil severský kouzelník, jehož uvede jeho krajan Flunk. Původně vznikli jako duo, které se brzy rozrostlo o zpěvačku Anju Oyen Vister, jejíž vokál je „klíčovou ingrediencí koktejlu zasněných nálad, které tvoří s pomocí převážně akustických nástrojů.” Akropole bude zas jednou planout srdečnatou melancholií.

Einar Stray Orchestra + Flunk, Praha – Palác Akropolis, 27. 4. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.