Festival Jeden svět letos ve znamení umění spolupráce, v Olomouci zahrají Cold Cold Nights a Flash the Readies

Flash the Readies Flash the Readies

Oznámení Theresy May o tvrdém Brexitu, Trumpovo převzetí moci ve Spojených státech a posilování radikální pravice, neochota evropských zemí k solidaritě při řešení migrace – zdá se, jako by dnešní společnost ztrácela tolik potřebnou schopnost spolupracovat,” uvádí lakonicky pořadatelé letošního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech. Právě proto festival Jeden svět připomene hodnotu společného úsilí a sdílení. 

 „Spolupráce je především vzájemná komunikace a sdílení. Zvykli jsme si, že slovo sdílet znamená rychle poslat dál příspěvek na FB, který jsme si ani pořádně nepřečetli. Vraťme se k původnímu smyslu slova sdílení. Znamená to dělit se, být ochoten sám sobě něco upřít a zvažovat důsledky své volby pro ostatní,“ uvádí ředitelka festivalu Hana Kulhánková. Sloganem letošní kampaně festivalu je „umění spolupráce”, jde přitom o pojem z oblasti současného umění, který festival zasazuje do celospolečenského kontextu. „Zvolili jsme velmi pozitivně vyznívající téma, protože naše společnost již dlouhou dobu přijímá především negativně formulovaná sdělení.“ řekla Hana Kulhánková.

Během olomoucké edice festivalu, který jinak zasáhne víc jak třicet měst, zahrají Cold Cold Nights, u nichž před nedávnem proběhla změna formálního rázu a bylo zároveň ohlášeno debutové album. „Hudební dramaturgii konzultujeme s dramaturgem Jazz Tibet Clubu Vláďou Foretem, který s festivalem dlouhodobě externě spolupracuje jako poradce. Cold Cold Nights jsme vybrali, protože jsme se snažili navázat na loňskou hudební linku,” uvádí Jana Gajová s dodatkem, že tak půjde o navázání na podobně znějící Please the Trees.

Dále se na festivalu ukáží Flash the Readies. „Kluci za dobu svého více než 10 letého působení prošli značným progresem od indie kytarovek přes pinkfloydovsky ovlivněné skladby až k postrockové tvorbě, kterou naplno rozvinuli na svém posledním albu Kayos, natočeném ve spolupráci s belgickým labelem Dunk Records,” uvádí za pořadatele Zuzana Marešová a dodává, že se i letos festival zahájí tradičně skupinou, která je s Olomoucí neodmyslitelně spjatá. Jak Flash the Readies tvrdí, „natočili jsme soundtrack k neexistujícímu postapokalyptickému filmu“.

Úplné informace k festivalu a podrobnosti k filmovému programu nabízí webové stránky festivalu.

MFF Jeden svět, Olomouc – různá místa, 27. 3.–1. 4. 17

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.