Gurun Gurun budou v červnu koketovat s Japonskem aneb turné s Asunou

Gurun Gurun, Bratislava Gurun Gurun, Bratislava Libor Galia

Experimentální superskupina Gurun Gurun si z Japonska přivolala na pomoc dronového hračičku vystupujícího pod jménem Asuna. Zároveň vychází na Jipangu, novém labelu Járy Tarnovského, stejnojmenné album terénních nahrávek, které zaznamenal pod svým alteregem Prosoxi Skylos v průběhu loňského japonského turné Gurun Gurun. 

Gurun Gurun a Asuna mají naplánovaných sedm společných zastávek, Asuna si navíc zahraje sám ještě 20. června v Pardubicích. O Asunovi česká čtveřice mluví jako o (vystudovaném) umělci – hudebníkovi, výtvarníkovi a performerovi. „Pro Asunovy koncerty je typické používání nepřeberného množství klávesových nástrojů a elektroniky: starými varhanami počínaje, přes všemožné modely japonských keyboardů Casio až po zvukové hračky pro děti,” uvádí Gurun Gurun obsáhle k japonskému tvůrci, který spolupracuje dále i s Helll či Valve/Membrance. Zároveň je kurátorem labelu Aotoao. „Asunovo zřejmě nejúspěšnější album Flowers z roku 2009 je možné vnímat jako soundtrack k eskapistickým snům mnoha současných Japonců. Zvukové koláže z terénních nahrávek, akustických nástrojů, laciných kláves a bicích automatů vyvádějí posluchače ze řvoucích ulic japonských velkoměst na venkov, do parků a květinových zahrad.” Asuna, vydávaný všude možně po světě. Na konci června mu vychází nové album Tide Ripples.

Samotní Gurun Gurun pak existují od roku 2007 a „od počátku je jasné, že poradit si s jejich produkcí a nějak ji reflektovat bude těžký oříšek. Hrají nějaké skladby, nebo je vše založeno na improvizaci?” ptá se průvodní zpráva kapely, která v současném složení Tarnovski, Ježek, Federsel a Knoflíček vystupuje od roku 2009. Loni na jaře vydali své druhé album a podívali se s ním opět také na východ. Jak ojedinělý úkaz vypadá živě? „Na pódiu uvidíte čtyři muže skloněné nad stoly plnými různých zařízení, kabelů, nástrojů, elektroniky i podivných předmětů, jak produkují pomalé repetitivní melodie a vytvářejí hypnotickou minimalistickou náladu, která připomene pád do nějaké podivné červí díry plné zvuků i jemných dívčích vokálů, jež vás ovšem nemilosrdně vtáhne dovnitř, přinutí zhroutit se sami do sebe a vstoupit do jednoho z paralelních vesmírů.” Příležitost zažít kouzla a jiné instrumentální excesy se nabízí napříč celou republikou.

Gurun Gurun a Asuna – červnové turné:

18/6 Bojkovice, MišMaš
19/6 Brno, Praha
21/6 Hradec Králové, Open air Program
22/6 Plzeň, Papírna
23/6 Ostrava, Dům umění
24/6 Praha, V. kolona
25/6 Liberec, Azyl (+ The Nesbitts)

 

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.