Ji.hlava je online i s hudbou. Připravuje site-specific experiment či karanténní duet Jan Hromádko/MFDF Ji.hlava

Ji.hlava je online i s hudbou. Připravuje site-specific experiment či karanténní duet

Zatímco některé filmové festivaly hudební off-program vzdaly, 24. ročník MFDF Ji.hlava je stejně pestrý, jako by se tradiční přehlídka dokumentárních snímků z celého světa konala živě. Vzhledem k aktuálním opatřením ale festival letos míří do našich obýváků, ložnic či kuchyní.

O to více snímků je tedy možné stihnout, filmy v jednotlivých programových sekcích jsou nasazovány každý festivalový den, a poté má divák celý týden na to, aby je mohl zhlédnout. Na promítání pořídíte akreditaci, která začíná částkou 350 Kč (je možné přispět i více). „Jak v mimořádné pandemické sezóně uvádět hudbu?,“ tuto řečnickou otázku si položili sami organizátoři MFDF Jihlava a odpověděli na ni hudební sekcí nazvanou Offscreen program.

Během celého festivalu zasahuje do dění svými intervencemi zvukový inovátor Petr VálekOffscreen program začal přednáškou o pandemických formátech koncertů a průniku DIY metod do televizní praxe. Svůj kočovný pořad Všechny kočky jsou šedé vedli tentokrát Karel Veselý s Milošem Hrochem jako webinář přes videokonferenční aplikaci Zoom. Středeční předehrou hudebním vystoupením byla audiovizuální performance rakouského projektu NotTheSameColor, většina live setů nás ale čeká o víkendu.

, foto Vojtěch Šoula/MFDF Ji.hlava foto: Vojtěch Šoula/MFDF Ji.hlava
V pátek 30. října bude živě přenášen komponovaný site-specific stream z jihlavského kostela sv. Ducha. Zahájí ho zvuková experimentátorka Veronika Svobodová se svou hudebně-divadelní performance. „Předměty, přesuny, tekutý stav mezi věcí a zvukem, skoro magie.“ Následovat bude Michal Rataj, Ivan Boreš a Jan Trojan. Čeká nás kombinace virtuózní kytary, zvukové performance s ozvučeným plechem a živé elektroniky. Obě vystoupení doplní site-specific světla a projekce Elišky Kociánové aka ÆOE, která je součástí kolektivu Lunchmeat, a zároveň dvorní light designerka pro Genot Centre. V sobotu 31. října v 18:30 zahraje koncert pro Ji.hlavu písničkářka Amelie Siba. Streamy lze sledovat na webu MFDF Ji.hlava

V neděli 1. listopadu se sejdeme u monitorů už po obědě, ve 14:00 Se chystá speciální karanténní duet Ivana Palackého a Lee Pattersona, kteří se připojí z Brna a Manchestru. „Během koronavirového lockdownu se oživil formát, který prochází historií moderní hudby: totiž zvláštní pokus na téma synchronicity, kdy dva party v duetu odehrají partneři na různých místech, kteří se při hudební improvizaci nevidí ani neslyší. Přesto však myslí na to, že vedle jejich hlasu je potřeba nechat místo a čas pro hlas partnera, jehož styl si třeba během vlastního hraní zkoušejí představit. Výsledné video ztělesňuje ambici jihlavského festivalu iniciovat netradiční a neočekávaná díla, která přetrvají a jsou tu pro publikum i po skončení festivalu,“ dodávají z MFDF Jihlava.

Kromě filmů a hudby v části pro akreditované lze sledovat volně dostupnou soutěž krátkých dokumentů na DAFilms a postupně se na webu Jihlavy zveřejňují také záznamy odvysílaných přednášek z Inspiračního fóra.

MFDF Jihlava: Offscreen program, online, 28.–1.11. 20

MFDF Jihlava, online, 28.–8. 11. 20

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.