Ji.hlava je online i s hudbou. Připravuje site-specific experiment či karanténní duet

Ji.hlava je online i s hudbou. Připravuje site-specific experiment či karanténní duet Jan Hromádko/MFDF Ji.hlava

Zatímco některé filmové festivaly hudební off-program vzdaly, 24. ročník MFDF Ji.hlava je stejně pestrý, jako by se tradiční přehlídka dokumentárních snímků z celého světa konala živě. Vzhledem k aktuálním opatřením ale festival letos míří do našich obýváků, ložnic či kuchyní.

O to více snímků je tedy možné stihnout, filmy v jednotlivých programových sekcích jsou nasazovány každý festivalový den, a poté má divák celý týden na to, aby je mohl zhlédnout. Na promítání pořídíte akreditaci, která začíná částkou 350 Kč (je možné přispět i více). „Jak v mimořádné pandemické sezóně uvádět hudbu?,“ tuto řečnickou otázku si položili sami organizátoři MFDF Jihlava a odpověděli na ni hudební sekcí nazvanou Offscreen program.

Během celého festivalu zasahuje do dění svými intervencemi zvukový inovátor Petr VálekOffscreen program začal přednáškou o pandemických formátech koncertů a průniku DIY metod do televizní praxe. Svůj kočovný pořad Všechny kočky jsou šedé vedli tentokrát Karel Veselý s Milošem Hrochem jako webinář přes videokonferenční aplikaci Zoom. Středeční předehrou hudebním vystoupením byla audiovizuální performance rakouského projektu NotTheSameColor, většina live setů nás ale čeká o víkendu.

, foto Vojtěch Šoula/MFDF Ji.hlava foto: Vojtěch Šoula/MFDF Ji.hlava
V pátek 30. října bude živě přenášen komponovaný site-specific stream z jihlavského kostela sv. Ducha. Zahájí ho zvuková experimentátorka Veronika Svobodová se svou hudebně-divadelní performance. „Předměty, přesuny, tekutý stav mezi věcí a zvukem, skoro magie.“ Následovat bude Michal Rataj, Ivan Boreš a Jan Trojan. Čeká nás kombinace virtuózní kytary, zvukové performance s ozvučeným plechem a živé elektroniky. Obě vystoupení doplní site-specific světla a projekce Elišky Kociánové aka ÆOE, která je součástí kolektivu Lunchmeat, a zároveň dvorní light designerka pro Genot Centre. V sobotu 31. října v 18:30 zahraje koncert pro Ji.hlavu písničkářka Amelie Siba. Streamy lze sledovat na webu MFDF Ji.hlava

V neděli 1. listopadu se sejdeme u monitorů už po obědě, ve 14:00 Se chystá speciální karanténní duet Ivana Palackého a Lee Pattersona, kteří se připojí z Brna a Manchestru. „Během koronavirového lockdownu se oživil formát, který prochází historií moderní hudby: totiž zvláštní pokus na téma synchronicity, kdy dva party v duetu odehrají partneři na různých místech, kteří se při hudební improvizaci nevidí ani neslyší. Přesto však myslí na to, že vedle jejich hlasu je potřeba nechat místo a čas pro hlas partnera, jehož styl si třeba během vlastního hraní zkoušejí představit. Výsledné video ztělesňuje ambici jihlavského festivalu iniciovat netradiční a neočekávaná díla, která přetrvají a jsou tu pro publikum i po skončení festivalu,“ dodávají z MFDF Jihlava.

Kromě filmů a hudby v části pro akreditované lze sledovat volně dostupnou soutěž krátkých dokumentů na DAFilms a postupně se na webu Jihlavy zveřejňují také záznamy odvysílaných přednášek z Inspiračního fóra.

MFDF Jihlava: Offscreen program, online, 28.–1.11. 20

MFDF Jihlava, online, 28.–8. 11. 20

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.