John Maus představí v Praze nové album, tentokrát navíc i s kapelou

John Maus John Maus

Trvalo to dlouho jak z hlediska návratu do Prahy, tak vydání dalšího alba, ale John Maus je zpět. Návrat živoucí legendy, jejíž tvorba nadále zaslouží zařazení mezi tu nejintenzivnější, nejdivočejší a nejvíc oslňujícící, je zpečetěn dalším albem. To předchozí vyšlo roku 2011 a vysloužilo si z řad kritiků jak skrznaskrz adorující recenze, které převažovaly, tak tu a tam nekompromisně odsuzující, jen stvrzující nastolený kult.

S novinkou, která pro něj nezvyklé ticho před nedávnem prolomila, je vzápětí na turné. Přitom to není jediná nová tvorba, kterou lze vyhlížet – na jaro chystá nezaměnitelný tvůrce boxset, jehož součástí bude po boku hitovek a rarit i další, nové album. „Nenech se zmást, s tímhle klukem to bude jízda. John Maus má na krku kultovní status a možná klukovské vzezření, jeho show je ovšem velkolepá – ne nadarmo se triko I saw John Maus live stalo něčím, co pak prostě nutně musíš mít,” uvádí pořadatelé. „Na turné k novému albu s sebou Maus navíc tentokrát bere i kapelu.”

John Maus se na novém albu ohlíží za vlastním dospíváním a reflektuje naštvanost z vysokoškolských let, ztvárňuje nostalgii bez veškerého sentimentu. Screen Memories, kterou na přebalu zdobí stará, katodová televize, se noří v retrofuturistických tónech a ozývají se z ní hity jak vystřižené ze sedmdesátých, osmdesátých let. Z plna hrdla autenticky se ale tenhle bouřlivý outsider, který v klipu vystupuje jako dítě, rozezvučí živě – to když se freneticky zmítá a svým tancem uvádí publikum do transu.

Svým stylem živých vystoupení se neodmyslitelně zapsal do hudební historie, když mu k performance stačil třeba jen magnetofon. „Myšlenkou live performance je zkusit se zjevit. Zjevení lidské bytosti není samozřejmé nebo něco, co bychom mohli brát za dané,” uvádí John Maus, jednou spolupracovník Ariela Pinka, jindy přednášející politickou filosofii na University of Hawaii. „Je tady velmi málo míst v našem postavení, kde se něco takového může stát; stage, navzdory veškeré ji obklopující zkažené politice, je jednou z těch míst.” 

Tentokrát to nicméně bude s tímhle chlápkem a jeho karaoke show bombastičtější, na turné s ním totiž vyrazí kapela. Ve smíchovské MeetFactory ve čtvrtek 16. listopadu tenhle stroj nakopne Gary War, americký hudebník vycházející z DIY zásad, který ve své tvorbě kombinuje prvky psychedelie, punku a elektroniky.

John Maus + Gary War, Praha – MeetFactory, 16. 11. 17

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.