Konec analogového rádia? V Norsku se odstřihávají od FM

Poté, co proces plošné digitalizace zasáhl televizní přijímače, se na řadu dostávají i rádia. Již delší dobu některé země koketují s ukončením FM vysílání, jako první to v praxi provede Norsko. Skandinávské království začne počínaje rokem 2017 ukončovat analogový přenos rádiového signálu a přejde čistě na přenos digitální – tzv. DAB, potažmo DAB+.

Norská vláda v čele s ministrem kultury si od toho slibuje především zlepšení posluchačského komfortu. Digitální vysílání totiž umožňuje užívání větší přenosové rychlosti (až 160kbit/s), čímž zvuk dosahuje kvality CD nahrávek, plošný přechod na DAB+ pak navíc také nabídne silnější přijímaný signál bez šumů či „neomezenost frekvencí”, a tím pádem větší výběr rádiových stanic (podobně, jako tomu je u digitálního TV vysílání).

Žně nejspíš budou mít norští prodejci elektroniky. Výzkum totiž odhaduje, že „vylepšení” či úplnou výměnu bude potřebovat téměř osm miliónů radiopřehrávačů, nemluvě o autorádiích – jen 20 % současných osobních vozů na norských silnicích má možnost se k DAB připojit.

Tak, či onak Norsko pravděpodobně spustí lavinu, která by mohla skomírající rozhlasové médium alespoň na čas probudit z klinické smrti. Které země budou na řadě jako další?

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.