Norský písničkář Moddi nahrává zakázané písně a v září se ukáže u nás

Moddi, Brno, 27. 1. 14 Moddi, Brno, 27. 1. 14 Libor Galia

Jednou to asi přijde na každého písničkáře. Najednou se vám texty o vašem vnitřním světě, láskách a strastech zdají být prázdné, bez schopnosti cokoli důležitého sdělit. Norský muzikant Moddi to nejvíc pocítil v lednu 2014 před koncertem v Izraeli, který nakonec zrušil, aby vyjádřil nesouhlas s probíhajícími konflikty, ale také proto, že se mu v takto drásané zemi zdálo nepatřičné se svou tvorbou vystupovat.

Krátce poté ho kontaktovala norská zpěvačka Birgitte Grimstad a seznámila ho s písní Eli Geva, pojednávající o izraelském důstojníkovi, který během libanonské války v roce 1982 odmítl vést vojsko do Bejrútu. Ikona pro zastánce míru, zrádce pro podporovatele války. Grimstad odjela v témže roce koncertovat do Izraele se svou nově napsanou skladbou. Byla ale důrazně varována, že není vhodné ji zařazovat do setlistu. Píseň tak zůstala na mnoho let zapomenuta.

To bylo pro Moddiho katalyzátorem k tomu, aby se zrodila myšlenka dát dohromady celosvětové písně staršího i novějšího data, jež spojuje jediné – byly zcenzurovány, zakázány, umlčeny.

Na albu Unsongs, které vyjde 16. září, se objeví dvanáct skladeb. Na přepracování písně od Pussy Riot už jste mohli narazit dříve. Další tři skladby v akustické verzi (Eli Geva, Army Dreamers a Oh My Father I Am Joseph) a také Moddiho vyprávění o vzniku desky si můžete poslechnout zde.

Moddi své nové album představí na podzimním evropském turné. Jeho koncerty bývají velmi silným zážitkem, takže si na konci září udělejte volno a vyberte si některý z termínů. Písničkář zahraje 27. 9. v Brně (SKØG Urban Hub), 28. 9. v Olomouci (Jazz Tibet Club) a o den později ještě v Praze (Potrvá).

TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.