Nové album Davida Bowieho vyjde za měsíc, předznamenává ho dlouhý znepokojivý singl

Nové album Davida Bowieho vyjde za měsíc, předznamenává ho dlouhý znepokojivý singl

Neúnavný David Bowie představuje nový materiál. Připravované album je pojmenováno docela znepokojivě: ★ (čti Blackstar). Vyjde příští rok 8. ledna, v den hudebníkových šedesátých devátých narozenin. To je věk, který by na hudební rovině teoreticky ospravedlňoval opakování a vykrádání sebe sama. Ale kdeže. Bowie nachystal jako ochutnávku přímo dechberoucí kousek.

Stanovil, že se tentokrát hodlá zcela vyhnout rock’n’rollu. Můžeme-li soudit podle singlu, tak se to povedlo. Hudebně i vizuálně je desetiminutová skladba jakýmsi šamanským zaříkáváním či kázáním. Ač se sune dopředu jen pomalým tempem, dramatičnosti má v sobě překypující dávku. Videoklip dokonale dotváří atmosféru nějaké blížící se zkázy (nového řádu?) – extatické tance, vymítání ďábla, ukřižování, tajemné oči proroků. Jako bych některé záblesky znala z Camuse, ale odkud? Svět se chvěje a není tu bezpečno. A co s tím má společného vesmír?

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.