Osaměle ryzí soul. Moses Sumney míří svůj debut představit do Prahy

Moses Sumney Moses Sumney

Říká se, že Moses Sumney má odzbrojující smysl pro humor, což je v přímém kontrastu vůči jeho tvorbě, ve které je hluboce upřímný a citelně zranitelný. „Am I vital, if my heart is idle? Am I doomed?” ptá se na obligátně pojmenovaném debutovém albu Aromanticism rodilý Kaliforňan, který ve smíchovské MeetFactory vystoupí 8. listopadu.

Moses Sumney se do povědomí dostává možná pomalu (což je v hektické době poměrně ojedinělým jevem), z hlavy jej zato jen tak nevyženete. „Sumney je jméno, které jednou bude velké – nová deska to dokazuje – a teď se nabízí poslední příležitost ho vidět ‚before it was cool‘,” uvádí Michal Brenner, hudební dramaturg MeetFactory, která svou velikostí zprostředkuje tomuto hudebníkovi ještě relativně intimní prostředí. Aromanticism zkoumá téma samoty, klade známý svět do otázky. Koncept aromantičnosti – neschopnosti či neochoty oplatit romantické pocity či lásku – je ústřední myšlenkou debutového alba, které vyšlo teprve na konci září na Secretly Canadian/Jagjaguwar a hned aspiruje na jedno z alb roku. Je romantická láska opravdu pro každého možná, ptá se Moses Sumney a potápí se do bezútěšné prázdnoty, z níž vyvěrá ryzí hudební výpověď.

Moses Sumney zatím nemá svou stránku na Wikipedii, ale známo je, že pochází z L.A., během dospívání strávil nějaký čas v Ghaně, aby se pak zas vrátil, studoval tvůrčí psaní a zjistil, že inklinuje k hudbě. Jeho první EP, pojmenované Mid-City Island, vyšlo roku 2014 a bylo stvořeno na parketách v prachu pokoje, na rekordér, který mu byl zapůjčen Davem Sitkem z TV on the Radio. Pomalými krůčky se dostal k vydání dalšího na Terrible Records (labelu člena Grizzly Bear), na turné doprovázel Jamese Blakea či Sufjana Stevense, cestou hostoval i na albu takové Solange. Dobrou společnost, kterou přizval k produkci jeho debutu, dále představují jména jako Thundercat anebo Matt Otto, jedna polovina Majical Cloudz. 

Support svého vystupení si Moses Sumney zvolil sám – londýnská producentka a zpěvačka Tawiah jej doprovází po celou dobu turné, na její debut se ještě čeká a jak praví přísloví, vrána k vráně sedá. Podzim možná bude melancholický, ale v objetí těchhle dvou se stane přeci jen hřejivým.

Moses Sumney + Tawiah, Praha – MeetFactory, 8. 11. 17

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.