Brněnská Spontana potřetí. Jednodenní akce probudí k životu areál Zbrojovky

MMNK MMNK

Za spontánní, příznačně pojmenovanou akcí stojí DIY tým spojený také s hudební dramaturgii a produkcí v brněnském klubu Yacht, který je umístěn zcela na periferii v areálu kolejí VUT.

Spontana je vyústěním společných snah vytvořit pestrý večírek s výběrem kapel jak z brněnské scény, tak hosty odjinud, na netradičním místě. „Tentokrát se z retenční nádrže uprostřed remízku přesouváme do industriálních prostor bývalé kotelny v areálu Zbrojovky. Myšlenka zůstává stále stejná – probudit neobyčejný místo životem a spoustou kvalitní hudby na dvou stagích,“ dodávají pořadatelé. Vše se odehraje v sobotu 4. května.

Line-up čítá devět tuzemských kapel, z nichž hned několik vydalo nedávno novou či debutovou desku, která se setkala s vřelými ohlasy. Tomáš Palucha přivezou svůj loňský Rauš, slibující zvukovou alchymii, hypnotické kytary, ale trochu i návrat k jednoduchému rokenrolu. MMNK už se stali takovým symbolem Brna, ať se bavíme o jejich propojení s místní hudební komunitou či o míře bizáru.

Brnoenfield vytvářejí na stagi osobitý a nezaměnitelný zvuk propojující prvky shoegaze, blues, slowcore a no wave s temnými českými texty. Venku mají čerstvě své debutové album s názvem Tmou. Whyohwhy v únoru vydali na labelu Day After Records debutovou desku Bruises. Další brněnský klenot tvoří minimalistickou hudbu postavenou na neotřelém přístupu k vokálům a kolektivní práci jednotlivých členů k jejímu celkovému vyznění. Slowcore, dream pop nebo i trochu shoegaze jsou klíčová slova.

Nachttante ve své tvorbě nepotřebují slova, jejich zvuk je rozkročený mezi dark-jazzem, sludgem a post-rockem, hudbu doplňují videoprojekce. Rovněž oni mají venku nové album, které ke konci roku vydali pod hlavičkou Landmine Alert. Brněnsko-beskydskou pětici Diffsonic charakterizuje soulový vokál, triphopové prvky a kytarově-synťáková psychedelie. Na konci minulého roku jim vyšlo debutové lo-fi EP Insight obsahující singly z prních let působení kapely. Splynutí pohledů pochopení v neporozumění se mění v pulzující a atmosférické melodie. Letos připravuje skupina nové album Reverie, které bude nahrávat v Amákově pražském studiu Golden HIVE. „Bude to o usazování procesů a hledání snění v pragmatičnu. Skladby budou oproti EP Insight daleko komplexnější a organičtější v tom smyslu, že se jinak diferenciální Diffsonic pomalu mění v jednotný organismus,“ dodává za kapelu zpěvačka Veronika Janošková.

Z přespolních díle vystoupí na Spontaně pražští post-punkoví harcovníci Cosmobrigade, nyní dokončující desku, která jim během léta vyjde u německého vydavatelství Dark Dimensions Label Group. Z Kroměříže dorazí post-rocková groovy matematika Všetuly Sfinx. Nekonvenční hudební experiment, v němž slyšíme nepředvídatelné dialogy nástrojů zkoumajících dekompozici tradičních hudebních stylů, představí Lessle.

Po koncertech bude následovat party s DJs z EAC sound systemu. Více informací nabízí FB událost akce.

Spontana 3, Brno – Nová Zbrojovka, 4. 5. 24

 

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.