Saxofon dominuje letošnímu JazzFestuBrno. Festival už tento týden zahájí Joe Lovano s průřezem mainstreamového jazzu

Joe Lovano Joe Lovano

Mistři ve hře na saxofon Joe Lovano a Chris Potter, bubenická superstar Steve Gadd, žijící legenda piana Chick Corea, fenomenální baskytarista Richard Bona, to vše a mnohem více nabízí program 16. ročníku přehlídky JazzFestBrno. První jmenovaný tento čtvrtek prozkoumá s kapelou Classic Quartet bohatou historii mainstreamového jazzu přes swing a bebop. Na zahajovacím koncertě v Sono Centru vystřídá trio kytaristy Davida Dorůžka.

Nevšední jazzový zážitek slibuje následující týden koncert kvarteta Lukáše Soukupa. Saxofonista Soukup aktuálně v Dánsku obdržel ocenění Hudební objev roku. Ke svému kvartetu se mu navíc podařilo získat beninského kytaristu a zpěváka Lionela Louekeho, jehož hudební projev charakterizuje fúze jazzu a africké hudby. Progresivní pojetí jazzu poté představí skandinávský saxofonista Marius Neset s kapelou.

Dubnovou část festivalu otevře galakoncert v Janáčkově divadle datovaný na 4. dubna. Kamerunského kontrabasistu a zpěváka Richarda Bonu na něm doprovodí latinskoamerická sekce Mandekan Cubano. S Danem Bártou a Robert Balzar Triem ovšem zahraje rovnou Filharmonie Brno.

Následujícího koncertního večera se zhostí dvě mezinárodní uskupení, Michal Wróbelewski Ensemble s avantgardním kompozicemi a big band Concept Art Orchestra. O den později 6. dubna se nově na prknech HaDivadla objeví trio holandského kytaristy Jesse van Rullera, který jako první Evropan získal prestižní cenu Thelonia Monka.

Z domácí a slovenské scény se 9. dubna představí Legendy s Petrem Lipou, projekt speciálně sestaven pro letošní JazzFestBrno, a obnovený Jazz Q Martina Kratochvíla, který už v 70. letech udával směr alternativní hudby u nás. Čtvrtý týden festivalu přinese hudbu tria Jiřího Šimka, kapely Vertigo, projektu bubeníka Poogieho Bella a klavíristky a zpěvačky Beaty Hlavenkové.

Závěr JazzFestuBrno bude bezpochyby patřit hvězdám. Funky a soulem obohatí program Harry Sokal Groove, po němž na scénu 19. dubna přijde mistr svého řemesla a již uznávaný skladatel, saxofonista Chris Potter se svým kvartetem. Sólového večera v Sono Centru se 23. dubna ujme band bubeníka Steva Gadda a tečku za jarním programem festivalu udělá 4. května v Bobbycentru trio Chicka Corey.

K programu i letos patří série jamsessions a koncert Katedry jazzové interpretace při JAMU. 

JazzFestBrno, Brno – různá místa, 23. 3. – 4. 5. 17

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.