Jen málokdy dvojice, která navíc používá jen jeden hudební nástroj, toho dokáže tolik zahrát a hudebně sdělit, jako se to podařilo Duu Ruut na festivalu Colour Meeting v Poličce. Charismatický pár hudebnic zde představil nádherné nadčasové úpravy estonských lidových písní.

Osmnáctý ročník mezinárodního festivalu Colour Meeting, každoročně pořádaný v Poličce, se ve dvou dnech zaměří na současné i etablované osobnosti z řad ženských hudebnic. Jednou z nich bude už v pátek 23. července portugalská zpěvačka Lina Rodrigues ve spojení Lina_Raül Refree. Dvojice přetváří tradiční žánr fado prostřednictvím elektroniky do nové, soudobé podoby. Z domácí scény vystoupí například Iva Bittová s alt-rockovým uskupením Dunaj.

V kontextu toho, co letos zaznělo na dvoudenním showcasovém festivalu hudební konference Czech Music Crossroads, ano. Z hlediska výsledků hlasovaní veřejnosti a přítomných odborníků v rámci udílení stejnojmenných cen – ne. Podtitul šestého ročníku této hudební přehlídky vytyčoval geograficky prostor od Baltu až po Dunaj. Zaměření kapel bylo jasné, lidová hudba daných regionů a nezřídka i něco navíc. Například přejímání hudební tradice z balkánského poloostrova, východu Evropy, jazz nebo fúze žánrů.

Za posledních pár let se u nás objevily kapely jako Kíla, Treacherous Orchestra, The Gloaming nebo třeba Ross Ainslie a Ali Hutton. Koncert Breabach na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou byl další v řadě zjevně spojený s narůstajícím zájmem o soudobou podobu skotské či irské tradiční hudby. A to je jen dobře.

Zvučnými jmény britských písničkářů a folkových kapel z různých koutů Evropy letos rezonuje festival Folkové prázdniny, který se koná každoročně v Náměšti nad Oslavou. V sobotu 28. července vypálí první tóny smyčcové septeto Frigg z Finska s hudbou mnoha národů starého kontinentu. Vokální oslavu rozdílnosti lidových tradic předvede o den později belgické uskupení Voxtra.

Již tento pátek se po roční pauze opět rozezní pražské Struny podzimu. Novátorská dramaturgie láká na Hancockův jazz, hip hop Shabazz Palaces, domácí i irský folk.

Bylo to deset let, co byl Richard Bona naposledy v České republice. Jeho vlastními slovy až příliš dlouhá doba. České publikum mu naštěstí zůstalo hluboko v  srdci a na další dobu ještě zůstane, což potvrdil koncert v rámci JazzFestuBrno v Janáčkově divadle.

Mistři ve hře na saxofon Joe Lovano a Chris Potter, bubenická superstar Steve Gadd, žijící legenda piana Chick Corea, fenomenální baskytarista Richard Bona, to vše a mnohem více nabízí program 16. ročníku přehlídky JazzFestBrno. První jmenovaný tento čtvrtek prozkoumá s kapelou Classic Quartet bohatou historii mainstreamového jazzu přes swing a bebop. Na zahajovacím koncertě v Sono Centru vystřídá trio kytaristy Davida Dorůžka.

V Youssefově pojetí jazzu hodně záleželo na rytmičnosti skladeb. Parks navíc předvedl novátorské postupy při jejich harmonizaci. Jednoznačný zdroj inspirací a hybatel souznění hudebníků by se však hledal jen stěží. Přednes kapely tak postrádal snadno definovatelné hranice. Ve svém charakteru byl nenapodobitelný a koncert díky němu unikátní.

Podzimní ozvěna festivalu JazzFestBrno představí trojici unikátních hudebníků, kytarovou legendu Johna Scofielda, tuniského muezzina Dhafer Youssef a akordeonového virtuóze Richarda Galliana. Každý koncert se tak ponese v odlišném žánrovém duchu.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.