Thom Yorke opět překvapil, sólovou deskou a vydáním na BitTorrentu

Čas od času se přihodí tak velká událost, že docela promění hudební byznys. Thom Yorke chce být tím, kdo se pod ni podepíše. Již v minulosti se pustil s Radiohead do progresivního typu distribuce desek, když album In Rainbows vydali stylem „zaplať, kolik chceš nebo si to vem zadarmo“. Nyní bez ohlášení předem zčistajasna vypustil na veřejnost svou sólovou desku Tomorrow's Modern Boxes.

Radiohead vydali už obě svá předchozí alba In Rainbows a The King of Limbs jako překvapení a loni to samé učinila i Beyoncé. Zajímavou inovací je však způsob, jakým se deska distribuuje mezi fanoušky. Yorke k tomu využil BitTorrent a rozdíl oproti běžnému hudebnímu pirátství, pro které se torrenty využívají, je v tom, že za album Tomorrow's Modern Boxes zaplatíte šest dolarů. Na BitTorrentu je totiž nyní možné, aby uživatelé mohli prodávat své obsahy a sólovka Thoma Yorka je první takto nabízenou deskou.

Frontman Radiohead k tomu říká: „Pokud to zafunguje, může to být efektivní cesta, jak vrátit kontrolu nad internetovou komercí zpět do rukou lidí, kteří dílo vytváří.“ Prakticky to znamená, že umělci, kteří vkládají na BitTorrent hudbu nebo video, je mohou prodávat sami bez prostředníka. Na webu BitTorrentu se můžete podívat na klip k singlu A Brain In The Bottle, který lze stáhnout zdarma, Yorkovo nové album tam získáte za výše zmíněný poplatek.

TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.