HiTech – extatické pobláznění z ghetta

HiTech HiTech foto: Heartnoize

Ghettotech, energický hudební subžánr spojující v sobě prvky houseu, techna a basové elektroniky, vznikl devadesátých letech v Detroitu. Spolu s footworkem, hiphopem a tanečním stylem jit tvoří osu, na které se pohybuje trio HiTech. Výčet zmíněných cizích slov může působit odstrašujícím dojmem, stejně jako první poslech, zároveň tato kombinace značí velmi specifický a svěží přístup k hudbě, který v záplavě nevýrazných releasů dnešní doby často chybí. 

Syrovost, zběsilé tempo a silně modulované vokály tvoří těžko prostupnou baráž. Nemá cenu s ní bojovat či se ji snažit hned rozklíčovat, lepší je nechat ji působit a ponořit se do eponymního debutu v celé jeho délce. Jedenáct skladeb prosviští za čtyřiadvacet minut a na konci nezbyde než zmáčknout obligátní „repeat”. To už pomalu začnou na povrch vyplouvat pro žánr typické primitivní bars plné sexu a opakování, která se začnou zarývat pod kůži. 

HiTech jsou King Milo a Milf Melly, jakožto MCs a producenti, a DJ 47Chops. Druhou desku Détwat vydala trojice loni v létě a navázala přesně tam, kde rok předtím s debutem skončila. Nová půlhodina přináší featuringy spřátelených raperů z detroitské scény a také výraznější hiphopovou složku, kde texty více vystupují z celkového mixu a davájí tak vyniknout perlám jako „Pop that pussy, shake that ass / Stretch it like a yoga class” na tracku Birthday Pearl

V minulém roce stihli HiTech zavítat i do Evropy, na krakovském festivalu Unsound předvedli naprosto extatickou show, při které tekla whisky proudem a vzduchem létaly svršky promáčených účastníků moshpitu. Takovou vřavu jsem zažil naposledy před dvanácti lety na Converge.

Momentálně je hudba HiTech neodstupná na streamovacích platformách kvůli jejich ráznému ukončení spolupráce s producentem Omarem S, na jehož labelu FXHE první dvě desky HiTech vyšly. Detroitský DJ na podzim údajně fyzicky napadl umělkyni Supercoolwicked, které dlužil peníze, za což jej trio okamžitě odsoudilo a začalo pracovat na opětovném vydání desek pod jiným labelem.

Než se tak stane, bude možnost jejich hudbu slyšet naživo v Praze. Devátého února totiž vystoupí na Štvanici ve Fuchsu, v klubu Bike Jesus, a rozhodně půjde o zásadní událost této sezóny. Takto svěží a pozitivní energií nabité koncerty tady často nebývají.

​​Šelest #7: HiTech & more, Praha – Bike Jesus, 9. 2. 24

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.