Zasnít se, odevzdat. Rhye, smyslný orchestr intimity, ovládne Prahu

Rhye Rhye

Šlo o vzletnou, romantickou serenádu, když se Rhye rozezvučeli poprvé. Nyní se v továrně rozprostře očistná lázeň sestávající se z dojmů, které za sebou zanechá ukončený vztah. Rhye vypráví o proměně, sebrání sil a opětovném nalezení potěšení ze života. Mike Milosh se se svým komorním ansámblem do MeetFactory vrací 12. června.

Tlumená, vyvážená hra světel a stínů, je poznávacím znakem živých vystoupení Rhye. Jako by vizuálně strohé nasvícení korunovalo tajuplnost, která se line zpoza sametové plenty zasněného, kolébajícího hlasu. Neuchopitelnost a předně éteričnost Miloshova pěveckého vyjádření – nadále svůdného, i když zarmouceného – je příčinou bezprostředního okouzlení. I význam samotného pojmenování skupiny je hádankou, kromě Miloshe jej zná jen jeden další a ostatním tedy alespoň napovídá, že by bylo k rozlousknutí vedle znalosti numerologie potřeba i magického jazyku enochiánštiny.

Tvorbou Rhye se prolíná touha udělat něco výjimečného, přitom ale zůstat u jednoduché myšlenky, prostého sdělení. Takovou vizi Milosh začal kout před lety s dánským multiinstrumentalistou Robinem Hannibalem, ten však záhy po dokončení prvního alba projekt opustil. Následovalo turné, během něhož se Milosh vykoupil z okovů labelu a od té chvíle, obklopen různě velkým uskupením dalších muzikantů, si s nomádskou vytrvalostí dělá věci po svém. V únoru vydané Blood těží ze zkušeností s koncertováním, které výsledné album činí živelnějším, učesanějším. „Rhye se vypořádává s úskalím lásky jako nikdo jiný, jde o otázku života a smrti rozehranou na zvukové paletě pestřejší než kdy dřív,” dodává magazín Clash.

Rhye, Praha – MeetFactory, 12. 6. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.