Zemřel hudební publicista a jazzový odborník Lubomír Dorůžka

Lubomír Dorůžka, foto Pavel Vácha Lubomír Dorůžkafoto: Pavel Vácha

V pondělí 16. prosince k večeru zemřel hudební publicista, organizátor hudebního života a překladatel Lubomír Dorůžka.

Lubomír Dorůžka se narodil 18. března 1924 v Praze. Začínal studiem hudební vědy a estetiky, ale nakonec zvolil za obor anglický jazyk a literaturu, což později zúročil jako překladatel velkých děl americké literatury, zejména od Francise Scotta Fitzgeralda. Americké kultuře se věnoval i v hudbě. Jeho velkým polem zájmu byl jazz a americká lidová poezie, na toto téma vydal čtyři sborníky spolu s přítelem Josefem Škvoreckým.

Do dějin české hudby se zapsal jako publicista, který byl v letech 1964-1970 šéfredaktorem časopisu Melodie. Psaní se však věnoval už za války v samizdatu, i po ní s výjimkou tuhých 50. let, kdy působil jako organizátor ve světě vážné hudby. Během normalizace pracoval ve vydavatelství Supraphon a hudební publicistice se věnoval prakticky až do své smrti.

Lubomír Dorůžka spoluzakládal pražský Mezinárodní jazzový festival, Mezinárodní jazzovou federaci a byl místopředsedou České jazzové společnosti. Byl také autorem řady knih s jazzovou tematikou.

Na jaře by se jeden z nejvýznamnějších českých hudebních publicistů a jazzových odborníků dožil devadesáti let, jeho úmrtí potvrdil včera webu iDnes.cz syn Petr Dorůžka.

Lubomír Dorůžka

18. března 1924 - 16. prosince 2013  

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.