Zemřel Jon Lord, zakládající člen Deep Purple

Jon Lord Jon Lord

Smutná zpráva přišla dnes z Londýna, kde zemřel Jon Lord, jeden ze zakládajících členů legendárních Deep Purple. Spoluautor slavné Smoke On The Water byl v kapele během let 1968-1976 i po jejím znovuobnovení v letech 1984-2002, poté se rozhodl odejít do důchodu a Deep Purple opustil. Právě on stál za varhanním riffem z písně Child In Time a složil Concerto For Group And Orchestra, jedno z nejznámějších alb představující fúzi rocku a klasické hudby. Premiéra tohoto díla se konala v roce 1969 v londýnské Royal Albert Hall s Královským filharmonickým orchestrem.

Jon Lord se narodil 9. června 1941 v Leicesteru. Ovládal řadu klávesových nástrojů, od hammondek po klasický klavír. Jako skladatel prolínal rockovou a barokní hudbu, kromě Deep Purple spolupracoval i s Whitesnake, Paice, Ashton & Lord, The Artwoods a Flower Pot Men. Před dvěma lety získal čestný titul na Stevenson College v Edinburghu a jen o rok později čestný doktorát v hudbě na domácí univerzitě v Leicesteru. Ještě krátce před smrtí pracoval na novém materiálu se superskupinou WhoCares tvořenou Ianem Gillanem, Tonym Iommim (Black Sabbath), Mikko Linströmem (HIM), Jasonem Newstedem (Metallica) a Nickem McBrainem (Iron Maiden).

Hudebník trpěl rakovinou slinivky břišní, zemřel na plicní embolii. Jeho manželka Vickie Lord je dvojčetem ženy Iana Paice. Kromě ní po sobě Jon Lord zanechal dceru Amy a dceru Saru z prvního manželství.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.