Lvmen: S kým tě chytnou, s tím tě pověsí

Lvmen: S kým tě chytnou, s tím tě pověsí

Lvmen jsou zpět! I když – jak se to vezme. Sami říkají, že se vlastně nikdy nerozpadli. Tak či onak koncertní pauza trvala sedm let a i poté odehráli Lvmen jen pár koncertů. U příležitosti toho brněnského jsme mluvili se zakládajícím člen Hvsarem (klávesy, samply) a služebně nejmladším Františkem (basa). 24. června ještě zahrají Lvmen s Nic v Plzni.


Nová skladba z chystané desky Mitgefangen – Mitgehangen úspěšně navazuje (nejen číselně) na vaší tvorbu z let předchozích. Jako by snad od Heronu neuběhlo devět let, ale dní. Byl v tom tvůrčí záměr, nebo to tak prostě vyšlo? V jakém duchu probíhalo nahrávání?
Začátek první skladby vznikal asi rok po Heronu, akorát se časem trochu ještě upravoval. Na nové desce je celkově spoustu motivů (nejenom ve skladbě č. 22) právě z období rok dva po Heronu, na který se postupně nabalily novější nápady. Nahrávání probíhalo na Cestě v Táboře, kde cca poslední dva roky zkoušíme a odehráli jsme tam i první koncert s novou deskou v říjnu 2016. To místo nám naprosto vyhovuje, dalo by se říct, že se zde cítíme jako doma, a jelikož jsme se nechtěli zavřít standardně do studia, desku jsme tam nahráli přímo na sále s Danem Šatrou ze Studio Mysterio a následně pak smíchali s Amákem ve studiu Golden HIVE.

Co vlastně znamená název desky a proč se jmenuje zrovna takto? Jaký je za tím příběh?
Je to německé přísloví „S kým tě chytnou, s tím tě pověsí“ a zároveň hláška Leoše Suchařípy k Petru Čepkovi z filmu Lékař umírajícího času. Hodně jsme podobný hlášky používali, takže k tomu bylo blízko, navíc to Leoš říká v němčině, což zní skvěle. A taky jsme povětšinou chlapci ze Sudet.

Rádi používáte citace z filmů. Kde tento nápad vznikl a na základě čeho je vybíráte? Je první nápad/téma, pro které se následně snažíte najít vhodnou citaci, nebo přichází dříve citace, kterou následně zakomponujete do smysluplného celku?
Částečně asi i proto, že nejsme žádný básníci, a hlavně pro lásku k bijákům, předně těm od Františka Vláčila. Funguje to tak, že když je kostra skladeb hotová, potáhne se zvukama kláves a klidnější pasáže se proložej samplama. Ty jsou z větší části připraveny v šuplíku a pak se řeší, kam by pasovaly nejlíp, hudebně i tematicky.

Co vás donutilo dát se znovu dohromady a co jste dělali v mezičase?
Vlastně jsme se ani nějak nerozpadli a v různejch intervalech plynule zkoušíme už od poslední desky, jenom se trochu promíchala sestava. První dva tři roky jsme hráli ve formaci, která nahrála první dvě desky, potom z časovejch důvodů odpadl Tomis a druhou kytaru místo něj vzal Tyson z Atlantic Cabel (ten s námi odjel poslední tour Heron na basu), chvíli po něm odešel i Tschepitz, kterýho vystřídal František (ex–Mitote).

Lze mluvit o změně vašeho současného vystupování oproti dřívějším dobám?
Základní atributy koncertů Lvmen, včetně projekce, zůstávají stejný jako v předchozích letech, takže ani ne.

Jak vypadají vaše současné setlisty? Máte v plánu odehrát kompletně novou desku, či půjde spíš o mix se skladbami z let předchozích?
Většinou jsme na koncertech hráli poslední desku a jednu skladbu z desek předchozích, což se nemění. Budeme hrát jen věci z posledního LP, včetně trochu upravený skladby č. 1.

Jaké máte povědomí o recepci vaší tvorby za hranicemi? Plánujete evropské turné?
Jak je jméno Lvmen v povědomí za hranicemi v současný době, si úplně asi netroufneme říct… ale je fakt, že když jsme na Facebook vyhodili info o koncertech a desce, bylo příjemný překvapení, kolik hned přišlo nabídek na hraní ze zahraničí. Na koncerty do Tábora a Prahy dorazili třeba fanoušci z Německa nebo Ruska a z ciziny chodí i objednávky na LP, tak to asi nebude nejhorší… Ohledně turné a koncertování obecně ale zatím moc plánů není, uvidíme po létě.

Jak vnímáte vývoj tuzemské scény? Je na ní nějaká kapela, která vás baví a případně byste si s ní rádi zahráli či jinak kolaborovali?
Každej z nás poslouchá částečně odlišnou hudbu a stylově nejsme nijak vyhraněný. Každopádně Ravelin 7 a Nod Nod, s kterými jsme hráli loni, nebo Nikander a Nic, který s námi budou hrát v Brně, resp. Plzni, určitě stojí za pozornost. Stejně jako třeba Kovadlina, Please The Trees, Tomáš Palucha, Povodí Ohře atd., ale určitě nám i některý novější kapely unikly. Vyloženě kolaborace v plánu není, ale třeba na desce je tentokrát celá řada hostů jako Banán (Kovadlina), Vašek (Please The Trees), Ivan (Flowers For Whores) nebo Marquet (Nano).

    vychází za podpory
    EEA and Norway grants
    Ministerstvo kultury ČR
    Nadace Český hudební fond
    NADACE ŽIVOT UMĚLCE

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.