Hania Rani + Andy Aquarius, Praha – Palác Akropolis, 9. 11. 21

Hania Rani a Dobrawa Czocher, Spectaculare 2021 Hania Rani a Dobrawa Czocher, Spectaculare 2021 foto: Libor Galia

Stará přátelství nerezaví. Klavíristka Hania Rani se v posledních letech stala výraznou protagonistkou úspěšné vlny mladých neoklasických skladatelů ze severního polského pobřeží (Resina, Stefan Wesolowski ad.). Pevně vycházející z tradice polských klavírních virtuozů, avšak otevřená moderním přístupům ambientu a elektroniky stvořila svůj vlastní hudební svět, který nachází ideální linii mezi koncertními sály a hudebními kluby.

To platí i o její poslední hudební spolupráci s violoncellistkou Dobrawou Czocher, dlouholetou kamarádkou z gdaňských studií, s níž po letech znovu snoubila své skladatelské múzy. Jejich intimněji laděná deska Inner Symphonies se sice více přibližuje tradiční vážné hudbě a sofistikovanějším, na první poslech méně přístupným kompozicím, mezi řádky však ukrývá podmanivé hudební vize, které v posluchačích silně pulzují, zakořeňují a vedou k nadšení. Potvrdilo se to i v Akropoli, kde diváci hned po doznění druhé skladby spustili „rockový“ aplaus, který se sluší spíše na konec koncertů při žadonění o přídavky.

Hania Rani a Dobrawa Czocher s dvoučlenným houslovým doprovodem odehrály přirozený a skvělý koncert v ukázkové symbióze s publikem. Tam, kde si přechody mezi skladbami žádaly ticho a plynulý přechod, tam by v publiku šlo slyšet spadnutí špendlíku. Tam, kde se nabízel prostor pro výbuch emocí, se zdi zaplněného sálu rozvibrovaly nadšením. Závěrečný přídavek, repetice již v hlavním setu zahrané skladby Con Moto, pak podtrhl vše již řečené a navíc ukázal, že i v oblasti moderní klasiky mohou vznikat hity. (TF)

Spectaculare 2021, Praha – různá místa, 8. 10.–20. 12. 21

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.