Melancholická, přesto veselejší. Sóley v Kabinetu

Sóley Sóley Libor Galia

Dnešní večer v brněnském Kabinetu Múz se nese na vlně melancholie. Prodírám se přeplněným sálem a hledám místo, ze kterého je lépe vidět na snědou tmavovlásku, jemně rozehrávající klávesy. Německou zpěvačku Josin neznám, svým měkkým hlasem a neskutečnými výškami mě ale okouzluje. Jemné vystoupení ke konci proloží sólem na kytaru a poté mizí, nedbajíc na prosby o přídavek.

Věrní zůstávají na svých místech v sále a vzduchem se nese tichý hudební podkres, rozeznávám v něm islandské Samaris. Sál se znovu rychle zaplní a teplota stoupá nahoru. Není kam se hnout a na stagi se konečně zjevuje Sóley Stefánsdóttir se svým kapelním doprovodem. Islandská písničkářka rozeznívá první jemné tóny. Skladby prokládá milou komunikací s publikem a po více či méně úspěšné snaze vyslovit „Brno” přiznává, že neviděla nic jiného než hotel a tenhle klub. But it still looks nice, looks cool. And it's so hot down here! Drzým poznámkám z publika se jen směje. Yeah, bikini would be nice. Následují písničky z nového alba Endless Summer, jsou pro její tříletou dceru, která na ni čeká doma. Sóley dodává, že se svou prací nikdy nebyla tak spokojená. Očekávané slzy se nedostavují a melancholie je prostoupená intimním pocitem štěstí. Zavírám oči a nechám se unášet na propracované vlně islandské hudby. Z mého pohledu se životní události s tak citlivou hudbou pojí velmi úzce a mám pocit, že tuším, co stojí za klidnou vyrovnaností nedávno vydaného alba. Písničky se příjemně, ač možná trochu nevýrazně, přelévají přes sebe a zanechávají po sobě jen letmou vzpomínku na cosi krásného. Ze zasnění mě probouzí až předposlední a nejznámější písnička Pretty Face, následována temnější I‘ll Drown a finálním rozloučením, tentokrát jen s kytarovým doprovodem.

Omámený dav pomalu proudí ven ze sálu. Pár lidí postává venku a vychutnává si cigaretu, nikdo se na baru příliš nezdržuje. Zenový stav, ze kterého snad může vytrhnout jen zítřejší bouře v podání raperky Tommy Genesis. Za mě neuvěřitelně jemný a citlivý koncert a o poznání veselejší Sóley, než jak jsme ji znali.

Sóley + Josin, Brno – Kabinet Múz, 21. 5. 17

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.