Unknown Mortal Orchestra v Chapeau Rouge – vesele a nezávazně

Praha zažila v uplynulých dnech nahuštěnou sérii větších i menších koncertů (no posuďte sami, ta jména stojí za to vypsat: Hurts, Placebo, Crystal Fighters, Biffy Clyro, Tom Odell, Suede, White Lies, Primal Scream a nadcházející středu přehlídku uzavřou These New Puritans, kteří se podobně jako Tom Odell a Suede u nás představují vůbec poprvé). Snadno by tak mohlo uniknout pozornosti malé klubové vystoupení novodobých hippíků Unknown Mortal Orchestra hrajících psychedelický kytarový pop. Ale i navzdory pestré nabídce současných britských hudebních hvězd měla kapela z katalogu nezávislého amerického labelu Jagjaguwar plný klub.

Jejich belgické hosty Mozes and The Firstborn jsem ke svojí škodě bohužel nestihla, pouze podle poslední skladby, kterou jsem zaslechla, soudím, že jejich vystoupení muselo být pěkným zážitkem.

Unknown Mortal Orchestra je skupina tvořená kytaristou a zpěvákem Rubanem Nielsonem, basákem Jakem Portraitem a bubeníkem Rileym Gearem. Tohle trio nepatří k muzikantům, kteří by se potřebovali nějak výrazně podbízet, prostě nastoupí na pódium a hrají. Frontman nijak zvlášť neřešil, že se žvýkačkou v puse se hůře zpívá, však jejich skladby jsou více instrumentálně založené a tak koncert místy připomínal jam tří týpků, které hudba prostě baví. Publikum to ale bavilo také a Unknown Mortal Orchestra měli navíc tu výhodu, že dokázali nabídnout i songy se zapamatovatelnými melodiemi. Byly to především Swim And Sleep (Like a Shark), So Good at Being In Trouble nebo In The Sun z jejich aktuální desky II.  Dvě z těchto zpěvných věcí si nechala kapela až na přídavek, a tak se jí podařilo koncert uzavřít, ani by skončil na mrtvém bodě. To nejlepší nakonec.

Unknown Mortal Orchestra - II Unknown Mortal Orchestra - II

Když Unknown Mortal Orchestra končili set, kousek dál v Lucerna Music Baru ten svůj začínal Tom Odell. Skoro jako na festivale. To už je však jiný příběh. Není v lidských silách všechno stihnout, ale týdnů, kdy máte tolik možností, by mělo být určitě více. A díky i menším pořadatelům, kteří k nám vozí nezávislé kapely z druhého konce planety. Kdy zase budeme mít možnost podobnou věc vidět v takto domáckém prostředí?    

Unknown Mortal Orchestra + Mozes And The Firstborn, Praha – Chapeau Rouge, 15. 11. 13

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.