Seznamte se: Other Lives

Other Lives Other Lives

Kvůli dnešnímu přesycenému trhu je mnohdy velmi obtížné zaujmout širší škálu posluchačů a pokud nežijete zrovna v epicentru hudebního dění, situace je ještě o to složitější - své by o tom mohlo vyprávět i mnoho českých kapel. Indie-rocková parta Other Lives, kterou si dnes představíme, sice pochází z USA, avšak namísto slunné Kalifornie či New Yorku se k lidem snaží dostat z ne příliš kulturně laděného, silně náboženského a konzervativního státu Oklahoma. Kvalitní hudba si však cestu k posluchačům najde takřka vždy, i když mnohdy to vyžaduje notnou dávku trpělivosti a vytrvalosti.

Právě tyto vlastnosti zdobí pětičlennou partu hudebníků vystupujících pod jménem Other Lives; ti se oficiálně dali dohromady roku 2008, avšak již předtím měli za sebou několikaleté společné působení v post-rockovém projektu s názvem Kunek. Pod tímto názvem dokonce před lety vydali album Flight of the Flynns, nicméně nedlouho poté se rozhodli zkusit štěstí pod jinou vlajkou a přejmenovali se na dnešní Other Lives.

Mozkem kapely je frontman Jesse Tabis, jenž se stará takřka o veškerou hudbu, kterou kapela produkuje. Pověstný je hlavně svou pracovitostí a velkým zanícením; ještě mu nebylo ani deset let, když začínal skládat své první písně. Samotnému psaní se v současnosti věnuje každý den a proto poněkud paradoxně vyznívá fakt, že přípravě písniček pro debutové album věnoval předlouhé dva roky. Podle něj se však nemá nic uspěchat: "Nebuďte tolik horliví, nesnažte se hned vydat album, nevyjíždějte hned na turné, pracujte na psaní písniček – piště každý den a zlepšujte se," radí mladým hudebníkům.

S texty mu dopomáhá multiinstrumentalista Jon Mooney, který v kapele zastává hned několik postů; z jeho nástrojů jmenujme kupříkladu housle, klavír či bicí. Instrumentální dovednosti jsou příznačné i pro zbylé členy, v písních můžeme mimo klasické nástroje postřehnout třeba klarinet či violoncello. "V podstatě všichni jsme nadšenci do vážné hudby; ta také tvoří většinu toho, co posloucháme a tak není divu, že se ji do naší hudby snažíme i nějak zakomponovat. Zároveň však chci, abychom zůstali moderní kapelou," vysvětluje Tabis.

Mimo hraní na pódiích se frontman věnuje také poněkud usedlejšímu povolání -  vyučuje hru na kytaru. I přes tuto skutečnost však nejraději nové skladby tvoří s dopomocí klavíru: "Cítím, že nejvíce kreativní dokáži být právě za klavírem, ten mi pomáhá nejzřetelněji poznat, jaké aranžmá by bylo pro skladbu to pravé."

Svůj eponymní debut kapela vydala roku 2009; ten si hned vysloužil zvýšenou pozornost veřejnosti a kritici se jej dokonce nezdráhali přirovnat k raným albům britských Coldplay. Větší průlom pak přišel minulý rok, kdy kapela vydala svou druhotinu Tamer Animals, jež se objevila v mnoha výročních žebříčcích. Jejich narůstající úspěch dokresluje konec letošního února, kdy se kapela chystá doprovázet na americkém turné slavné Radiohead. Nebude to však poprvé, kdy se jim podobná možnost naskytla. Například k propagaci svého debutu odehráli několik setů před folkovými The Decemberists, na podzim minulého roku zase na krátkém turné po západním pobřeží severní Ameriky předskakovali Bonu Iverovi.

Po turné s Radiohead se kapela na odpočinek nechystá, nové skladby už má připravené a svým fanouškům je hodlá předložit letos na podzim, nejspíš v rámci menšího EP. A nepoleví ani co se týče koncertování, začátkem jara zaútočí na starý kontinent - nejblíž je bude možné zhlédnout koncem března v německém Berlíně.

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.