Czech it: ±0

±0 ±0 Adam Kössler

Může i krátké, dvoupísňové EP naplnit nedočkavostí a přesvědčit o tom, že v Česku osobitým kytarovkám ještě neodzvonilo?  Poslechněte si zachmuřený prolog ±0 a odpověď vás po šesti minutách dožene sama. Může.

Jsou čtyři a jejich cesty se zkřížily v pošmourném Podještědí. Jejich éru odstartovalo nevinné půjčení kytary od Jéčka. A v jejich hudbě se převaluje sychravý post-punk zahalený hlukovým oparem a zatažený do mrazivého, všeobjímajícího šera a studeného deště. Matyáš (kytara a zpěv), Radek (kytara), Ondřej (basa) a Zuzka (bicí), bývalí studenti architektury z jednoho studentského pokoje, ve své hudební expresi vazbu na liberecké prostředí (a podnebí) nezapřou. „Naše nátury k těmdle prostředím asi přirozeně inklinujou, a možná proto jsme se všichni v Liberci potkali. Každopádně není to jen Liberec s Ještědem a horama a lesama kolem, ale taky Praha a její noční ulice a barevný světla. Vazba na prostředí, ve kterým žijeme, je zásadní a každý prostředí má atmosféru, ze který jde čerpat.“

Ale vraťme se na začátek, k osudovému zamávání motýlích křídel. „S Radkem jsme o kapele mluvili dlouho, ale pořádně jsme začali něco dělat na konci roku 2013, kdy jsme si od Jéčka půjčili druhou elektrickou kytaru a v Roztokách v Radkově pokoji jsme zkoušeli hrát první písničky. Zněly o dost jinak, než dnes. Postupně se přidali Ondřej s basou a pak Zuzana na bicí. Od začátku fungujeme v tomhle složení a snad to tak vydrží co nejdéle,“ vzpomíná Matyáš na první krůčky ±0.

Ustálilo se nejen personální složení, ale také ona atmosféra písní, pohlcující v intenzivním kytarovém víření do potemnělých nálad a ve fragmentárních textech pronášených zoufale deklamujícím hlasem schovávající nepříjemná procitnutí a nejisté přemítání v bezčasí. Tak trochu kafkovské, chtělo by se říci, byť sami ±0 se tomuto přirovnání trochu brání.

 „±0 je v architektonických výkresech kóta označující základní rovinu...“ poodhaluje čtveřice svou tajemnou řeč čísel. Kde onu základní rovinu hledat? Ve výše naznačovaném post-punku? V noise? „Protože každej vycházíme z trochu jinýho hudebního zázemí, tak už od začátku nemáme definovanej žádnej hudební styl. Věci vznikaj spíš organicky.“  V oné organičnosti rezonuje vše od britských kytarovek přes hip hop po americkou nezávislou scénu, od minimalismu po zvukové stěny, od hardcore z počátku tisíciletí po post-rockové dálavy. Nirvana, A Place to Bury Strangers, Burzum, Vatican Shadow, Deerhunter, Raein, ... Epigonství však cítit nelze.

Nacházejí už se ±0 v době, kdy jsou připraveni na plnohodnotný debut? „Rýsuje se, doufejme příští rok. Chybí nám pár písniček a ucelenější koncepce. A moc taky nevíme, kde a s kým to v Čechách nahrát,“ prozrazují, stojíce tedy někde na půl cesty. Přesto budeme s očekáváním rok 2016 vyhlížet.

A kdo by se nemohl dočkat, už nadcházející listopad nabídne mnoho příležitostí, kde okusit ±0 naživo. Povídá se, že na koncertech jejich sychravé kytary strhávají ještě více než na bandcampu...

±0 živě:
04/11 Ústí nad Labem
05/11 Brno – Bajkazyl (+ J & Cold Cold Nights + Role)
06/11 Uherský Brod – Acoustic Walls (+ J & Cold Cold Nights + Role)
07/11 Přerov – U Olinka (+ J & Cold Cold Nights + Boy Wonder & The Teen Sensations + Role)
08/11 Pardubice – Dub
09/11 Praha – Klub 007 (+ J & Cold Cold Nights + Role)

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.