Czech it: Rabbit Slow

Czech it: Rabbit Slow

Skladby Rabbit Slow sálají intimní melancholií. Evokují atmosféru fotoalba z povedené dovolené party přátel. A není divu. Petr Foltýn, skrytý pod zmíněným pseudonymem, se kromě hudby věnuje také fotografování. Jako každý správný „kamarád“ se ale ani on nezdráhá svým konejšivým hlasem v písních připomínat, že ne všechno je v dnešním světě úplně v pohodě. „To, co se mnou hýbe v každodenním životě, se většinou promítne i v mé tvorbě, ať už jsou to obecně mezilidské vztahy, dlouholetá netečnost k problémům životního prostředí nebo stále aktuální migrační situace,“ vysvětluje písničkář usazený ve Vídni.

Debutová nahrávka Rabbit Slow s názvem Coming Waves (2019) vznikala původně takříkajíc na koleně. „Prostě jsem si sbalil do batohu dva mikrofony, zvukovku, laptop, akustickou kytaru a jel.  Během týdne jsem měl materiál hotový, ale při soustavném poslechu mi tam pořád něco chybělo,“ vzpomíná Foltýn. Finální podobu alba zásadně ovlivnila spolupráce se spřátelenými brněnskými hudebníky (Ondřej Bystrý, Jiří Habarta, David Pšenčík a další), kteří přispěli s dohrávkami: „Celý proces nahrávání mě utvrdil v tom, že hudba nemusí být jen o jednotlivci a že forma spolupráce s jinými hudebníky dává albu svůj jedinečný rukopis.“

Foltýn pochází z jihomoravských Milotic, kam se neustále vrací. Pod hlavičkou Ears of village zde také pořádá koncerty zajímavých alternativních (i zahraničních) kapel. Ani na hudební scéně není Foltýn nováčkem. Za sebou má angažmá v kapele Sart, která původně vznikla jako sólový projekt při jeho pobytu ve švédském Stockholmu. Po návratu do Česka dal v Brně dohromady skupinu, která stihla natočit dvě EP. „Po mém přestěhování do Vídně ochabl zájem některých členů víc koncertovat, tak jsme si dali všichni dobrovolný rozchod. Chtěl jsem začít něco nového, tak vznikl Rabbit Slow,“ vzpomíná.

Opakovaná stěhování se v tvorbě Rabbit Slow zrcadlí v jednom z klíčových témat, kterým je domov. Pro Foltýna se tenhle pojem stal aktuálním zejména po posledním přesunu do Vídně: „Domov je pro mě místem, kde se cítím svobodně a zároveň bezpečně, tam kde se můžu setkávat s přáteli a rozumět jejich vtipům. Zároveň vím, co se nachází ve vedlejší ulici nebo za nejbližším kopcem. V současné době je to na třech místech: ve Vídni, kde žiju, v Brně, tam mám hodně přátel a v rodných Miloticích, kam mě vrací mé kořeny a rodina.“ Otázka domova Foltýna zajímá i mimo hudbu: „Současně se věnuji fotografickému projektu českých emigrantů ve Vídni. Je plánovaná i výstava, až se zase otevřou galerie.“

Debutové album se kvůli koronaviru svého křtu zatím nedočkalo. Přesto chystá Rabbit Slow skladby na další nahrávání: „V Brně mám kapelu, která vznikla jen vysloveně na křest alba, který byl už několikrát odložen. To, jestli budeme spolu pokračovat dál, nebo budu zase sólo umělec, je zatím ve hvězdách.“ V mezidobí vytáhl z šuplíku starší texty v češtině. Postupně je nahrál ve svém vídeňském bytě a brzy hodlá vydat desku pod názvem Mladší bratr. „Ty texty jsou pro mě doteď nadčasové. Říkal jsem si: je škoda, že nikdy nevyšly na nějakém albu. Začal jsem si tedy pouštět stará videa z koncertů, vzpomínat na jednotlivé melodie všech písní a skládat tu mozaiku zase dohromady. Při nahrávání jsem pak začal víc experimentovat se zvukem a aranžemi písniček.“

    vychází za podpory
    EEA and Norway grants
    Ministerstvo kultury ČR
    Nadace Český hudební fond
    NADACE ŽIVOT UMĚLCE

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.