Braga není město velké rozlohou, zato platí v Portugalsku za živé kulturní středisko. Jedním z celoročních vrcholů místní umělecké produkce je už třináctým rokem festival elektronické a audiovizuální tvorby Semibreve. Program funguje jako celek složený ze žánrově pestrých dílků. Tomu letošnímu vévodila jména jako Beatrice Dillon, Clarice Jensen, Eiko Ishibashi, Emeralds nebo Kali Malone. Festival nabídl od čtvrtka do neděle 26. až 29. října ryze aktuální zážitky v nevšedních historických kulisách tradičního náboženského centra.

Skladby Rabbit Slow sálají intimní melancholií. Evokují atmosféru fotoalba z povedené dovolené party přátel. A není divu. Petr Foltýn, skrytý pod zmíněným pseudonymem, se kromě hudby věnuje také fotografování. Jako každý správný „kamarád“ se ale ani on nezdráhá svým konejšivým hlasem v písních připomínat, že ne všechno je v dnešním světě úplně v pohodě. „To, co se mnou hýbe v každodenním životě, se většinou promítne i v mé tvorbě, ať už jsou to obecně mezilidské vztahy, dlouholetá netečnost k problémům životního prostředí nebo stále aktuální migrační situace,“ vysvětluje písničkář usazený ve Vídni.

Imaginace a hravost. Dvě slova, kolem nichž se tvorba brněnských Květů točí už dvě dekády. Výročí si připomínají vydáním deváté řadové desky Květy Květy. Nahrávalo se ve čtyřech a v kapele se mnohé změnilo. O věcech, na kterých opravdu záleží, proměnách, ale i důležitosti každodenního snažení v poněkud depresivní realitě je následující rozhovor se zakládajícím členem, zpěvákem a textařem Martinem E. Kyšperským.

Popový projekt slovenského producenta Jureše Líšky tvoří vrstevnatou fúzi elektroniky a akustických nástrojů. Na nové, třetí desce Ostrov, která vyšla 3. dubna, poskytli Fallgrapp prostor několika spolupracím. Mezi nimi se objevují čerstvé tváře slovenské scény jako je TheCurlySimon nebo Martin Matys.

Zvíře dřímá v každém z nás. Někdo tuhle část osobnosti potlačuje a svou vnitřní šelmu nakonec ochočí. Jiný naopak zatne drápy a hledá cestu, jak své duchy vypustit ven. Tudy se v tajuplném projektu Černý tesák vydal i Miloš Dolinský. Kytarový one-man projekt odráží v mnohém jeho samého: hravá a sympatická tvorba, která vzniká doma na koleni. Zároveň se ale tenhle mladý hudebník nebojí vycenit zuby.

„Čo povedať o piesni, ktorú milujem a nenávidím zároveň, ktorá mi najviac pomáhala v hnusných etapách života, ale aj ma vracala naspäť do minulosti,“ přemítá nad novým singlem slovenských Fallgrapp zakládající člen Jureš Líška. Melancholická skladba s názvem Ostrov vypráví o vztazích, které žijí ze vzpomínek, ale jejich budoucnost je přitom nejistá. Plány skupiny do budoucna jsou naopak jasné, aktuální singl totiž předznamenává připravované třetí řadové album.

Červená armáda ohlašuje blížící se jarní album slovenských Billy Barman. Hlavními zbraněmi v pořadí druhého zveřejněného singlu jsou přiostřené syntezátory a hravá rytmizace. Videoklip se dočkal glamově-laděného zpracování. Zachycuje skupinu tanečnic v čele s frontmanem Jurajem Podmanickým tak, jak se předvedli při živých performancích na letošním Grape Festivalu. Projekt fotografa Lousyho Aubera byl dárkem k 10. narozeninám piešťanské hudební přehlídky, s níž je tato kapela neodmyslitelně spjatá.

„Máme radi veľké gitary, melodické basové linky a neandertálske bubny,“ říká o sobě slovenská trojice Our Stories. Tyhle tři aspekty tvorbu mladých instrumentálních vypravěčů ze Šale popisují pouze v obrysech. Jejich hutná rocková fúze čerstvě zaznamenaná na debutovém albu Pursuit of Happiness se ladně přelévá mezi melodickým švitořením a hřmotnou brunátností. Na kontě mají ještě eponymní EP z roku 2015. Zároveň o sobě pánové dávají vědět i v zahraničí, čemuž dopomohla účast na letošním ročníku holandského Eurosonicu.

Když žiješ pár měsíců na Sicílii se všemi těmi vulkány v zádech, album, co nese názvem Gejzír, tě zaujme snadno. Dobré je, když se po přehrání desky ujistíš, že hudba Zapomělsem si říká o pozornost i mimo geologicky významné oblasti. Pod tímhle pseudonymem se už od roku 2017 skrývá hudebník Aleš Macenauer. Mladý písničkář se na novém albu inspiroval toulkami po Islandu. Jinak ale jeho tvorba pevně vyrůstá z česko-polského příhraničí, samoty Rychlebských hor a pokojíku, kde vyrůstal. Právě v něm nahrál část Gejzíru. Alba, které představuje hlavně svědomitou cestu hledání vlastní muzikantské identity. Šlapat po ní přitom baví hlavně proto, že je prochozená teprve čerstvě.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.