Morbyho letní podvečery

Morbyho letní podvečery

Na začátku roku 2020 ještě stihl zahrát v pražské MeetFactory a na podzim toho roku vydal americký zpěvák a kytarista Kevin Morby album Sundowner. Nahrávka plná intimních a křehkých písní z amerického středozápadu byla pozitivně přijata kritikou i publikem a nyní – po více než roce – vychází demo A Night at the Little Los Angeles (název odkazuje k Morbyho chatě v Kansas City). Jde o hudební skeče nahrané na jednoduchý čtyřstopý rekordér, které obsahují původní skladby, z nichž postupem času vznikal Sundowner.

Psát o jednom albu tak znamená zároveň psát i o tom druhém, obě nahrávky jsou v sobě přítomné jako ozvěna a vzájemně na sebe působí. Nelze je od sebe oddělit: přestože na novějším vydání se samozřejmě objevuje mnoho technických nedokonalostí (přece jen jde o demo) a jedna píseň navíc (US. Mail).

Loňská deska i původní materiál má nepopiratelně silné bluesové kořeny s rozpoznatelným jazykem americké poetiky. V některých pasážích mi několikrát vytanul na mysli Bob Dylan, možná i díky podobnému hlasovému projevu Morbyho. Písně prodchnuté pocitem ztráty a hluboké melancholie mají největší sílu právě ve svých intimních polohách. Rychlejší a agresivnější momenty se zde objevují spíše výjimečně, dost možná i skrze lo-fi estetiku demo nahrávek.

Morby vydal nyní album, které – snad možná ještě více než jeho předchůdce a výsledný tvar – pojmenovává kořeny nostalgie velmi osobitým způsobem a mimo jiné nám dává nahlédnout do hudebníkova tvůrčího procesu.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.