Ostře sledované songy: Ludovik Material – Model Generation

Je tomu rok a půl, co jsem se na čas odebral za studii do Slovinska, a když na mě čas od času přijde nostalgická, proklikávám se weby věnujícími se slovinské alternativní muzice, abych na období strávené v Lublani alespoň zprostředkovaně zavzpomínal. Při jednom takovém proklikávání jsem zjistil, že Ludovik Material před nedávnem vydali sérii nových singlů, potažmo celou novou desku.

Ludovik Material, enfants terribles slovinských klubů, kombinují elektroniku s přímočarou kytarovou dravostí a plní zloby, oddaní punkovým ideálům, burcují proti společenské apatii. Účinku své hudby dosahují především díky za mikrofonem stojící uhrančivé korpulentní buřičce Tině Perič, strhujícímu a neodolatelně expresivnímu hlasu mnoha poloh, který je nejpřitažlivějším prvkem celého tria.

Titulní singl Model Generation ctí vytyčený manifest Ludovik Material do puntíku. Hudebně je to nespoutaný rock'n'rollový a punkový šrumec, ve slokách provokativně tepající, v refrénu ozbrojující a vyzývající k pogovému šílení. Textově pak bez příkras a jinotajů plive jiskry na zpohodlnělou mladou generaci, která podlehla globální pohodlnosti a bojí se opustit svou komfortní zónu (So well put in order / so well put on mute / what a model generation, there's no one we disturb), a snaží se zburcovat zbytky jejich průbojných eg ( Come on and make some noise / Come and disobey / Stop being such a good boy and leave a trace).

Zoufalé výkřiky horkokrevné jihoslovanské nátury, důkaz, že silná punková tradice bývalé Jugoslávie jen tak neumírá a na tamější alternativní scéně hraje stále na silnou strunu.

Ostře sledované songy k vám posíláme každé pondělí v podvečer na našem facebookovém profilu.

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.