Ostře sledované songy: Zapaska – Gazuj

Zapaska Zapaska

I v době, kdy Ukrajina stojí před velkým milníkem své novodobé historie a kdy mnoho osobností z řad hudebníků a spisovatelů vyměnilo své nástroje a počítače za Majdan, přichází z tamní kulturní scény nové umělecké závany a přísliby.

O jeden z nich se postaralo ukrajinské manželské duo Zapaska, které po letech čekání a dvou EP konečně představuje plnohodnotné debutové album Kontur. Folklór ukrajinského venkova na něm nadobro asimiloval s elektronikou, beaty a hip hopem, veselé skotačení je do pozadí potlačeno větší naléhavostí rozestřených ploch. Možná pod tíhou doby, možná proměnou uměleckého cítění. Tak či onak, kamarádi DVA či polských Napszyklat nabízí příjemnou kolekci electro-folku, v níž se střídá ukrajinština s angličtinou, diblíkovství s mrazivou uvědomělostí, mužský a ženský svět.

„V této těžké době pro Ukrajinu chceme naše nové album představit všem těm úžasným lidem, kteří bojují za lepší budoucnost. Nevíme, jak psát revoluční písně. Víme pouze, jak tvořit hudbu upřímně, a jsme šťastní, že se o ni s vámi můžeme podělit zadarmo. Free music for free people in free Ukraine!“ zvolává Zapaska v prohlášení, v němž odůvodňuje, proč se desku Kontur rozhodla na svém Bandcampu poskytnout ke stažení zdarma.

Ať už s politickým podtextem či bez něj, Kontur stojí za ochutnání. Ukrajinská odpověď na tuzemské DVA, která opustila fikční svět a pod návalem reality hutní svůj zvuk, je povedeným reprezentantem ukrajinských klubů, o nichž v našich končinách větší povědomí doposud chybí.

Ostře sledované songy k vám posíláme každé pondělí v podvečer na našem facebookovém profilu.

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.