Topolový hájek v Tasově blízko Veselí nad Moravou už se chvěje nedočkavostí. Příští pátek tam totiž začne čtyřiadvacátá Beseda u Bigbítu. „Letošní ročník by mohl být chápán jako generálka na oslavu čtvrtstoletí existence festivalu v příštím roce," říká ředitel festivali Tomáš Ševčík.

K létu patří zástupy oddychových festivalových kapel, během jejichž poslechu nemusíte myslet vůbec na nic, usrkávat něco dobrého k pití a jenom se pohupovat. Ale právě proto, aby ucho ctěného posluchače nezlenivělo, se nový díl rubriky Czech it zaměřuje na rozlehlé, mnohovrstevnaté hudební světy česko-běloruské dvojice Zabelov Group.

Hledáte malý a útulný festival se zajímavým line-upem? Přesně taková je Beseda u Bigbítu. Festival v Tasově kousek od Veselí nad Moravou už své letošní hvězdy představil dříve. Mezi největší lákadla rozhodně patří Jaga Jazzist, Shilpa Ray nebo Blondage.

Kapela Noir Voir, instrumentální vřava z Bruntálu, zatoužila po reprezentativním videoklipu. Po dlouhé době příprav a pracovního procesu si může konečně zaslouženě oddechnout, neboť včera mělo očekávané video premiéru.

Dnešní song dne je bohužel labutí písní. Česko-slovenské, v Brně usazené trio Inheritance se rozhodlo, že je čas uzavřít etapu společné existence. Hudební scénu opouští tato instrumentální jazzově laděná formace stylově, neboť za sebou zanechala trilogii EP. Jednotlivé členy můžete v budoucnosti potkat v sludge metalové kapele NIKANDER nebo při spolupráci na albu T E Morrise (Her Name is Calla).

Kdo bude o víkendu v Praze, hudbě se nevyhne. Budou totiž probíhat dokonce dvě velké akce zároveň  – United Islands of Prague a Metronome festival. Za organizací obou festivalů stojí tentýž tým vedený Davidem Gaydečkou a Martinem Voňkou.

Sedm týdnů, sedm míst. Ólafur Arnalds se vydává na cestu po svém rodném Islandu a na každé ze zastávek má v plánu nahrát hudbu a natočit k ní vizuální doprovod. Skladatel rovněž hodlá vždy spolupracovat s místními hudebníky. Každé pondělí bude publikována jedna skladba, ta první z nich už vzniká ve vesnici Hvammstangi. Průběh hudebně-cestovatelského experimentu můžete sledovat na www.islandsongs.is. A radši už rovnou šetřete peníze na letenku.

Kieslowski stále těží ze svého posledního alba Mezi lopatky (2014) a nejnověji se můžou pyšnit klipem (či spíše krátkým filmem) ke skladbě Normandie. Podepsáni jsou pod ním David Mencl a Agáta F. Mayerová.

Kam ideme. Tak se jmenuje symfonické album bratislavských Korben Dallas a také druhý singl z něj. Nově teď k němu vzniklo video. Ve čtyřech minutách se tady představila v Paříži žijící slovenská tanečnice Jana Tereková. Vydařený taneční klip režírovala, natáčela a stříhala Cécilia Conan. Klikněte na tlačítko play a sbírejte inspiraci, jak co nejladněji protančit léto.

Island se pyšní jednou z nejkrásnějších krajin na světě. Ale taky je to země, která proslula tím, že zde lidé nejvíce trpí depresemi. Ukázat Island i z té odvrácené strany se pokouší Sigur Rós se svou novou skladbou. Óveður znamená v překladu bouře – snad tedy bouře v lidské mysli a těle, způsobená démonem alkoholem?

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.