David Mencl natočil pro Kieslowski opus magnum

Kieslowski, Olomouc – Jazz Tibet Club, 24. 5. 16 Kieslowski, Olomouc – Jazz Tibet Club, 24. 5. 16 Marcel Skýba

Kieslowski stále těží ze svého posledního alba Mezi lopatky (2014) a nejnověji se můžou pyšnit klipem (či spíše krátkým filmem) ke skladbě Normandie. Podepsáni jsou pod ním David Mencl a Agáta F. Mayerová.

Mencl už s kapelou spolupracoval dříve, a to na videích k písním Doteky a Bloky, smeče. Tentokrát ovšem vzniklo nejdelší a nejzajímavější dílo. Na prostoru devíti minut se odvíjí neveselý příběh, jemuž na znepokojivé syrové atmosféře dodává zkoumavá kamera.

„Na píseň Normandie jsem chtěl natočit videoklip už před rokem. Zaujala mne ta dlouhá hudební plocha bez textu a píseň jsem hned vnímal spíš jako hudbu k filmu. Zavolal jsem Marii, že stojím o tuto skladbu a začali jsme to pak i s Davidem lehce plánovat. Jenže se mi námět nějak nedařil přesně napsat, dát tomu to filmový pojetí, které Normandie má. Do toho jsem si pustil někdy nad ránem jinou píseň z alba –  Doteky, na kterou mne napadl námět hned. Napadl... Měl jsem ten námět v hlavě docela dlouho, ale neměl jsem ho na co použít. Doteky jsem si pustil znovu a znovu a odcházel jsem z nonstopu domů s tím, že Normandie nebude, nebo bude později. A jsem rád, že je,“ popisuje nelehký vznik díla Mencl.

.

TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.