Ostravská galerie PLATO, jako jeden z nejsvěžejších vánků kulturního života severomoravské metropole, se naplno pouští i do pravidelné hudební nadílky. Snad i s ohledem na to, že spolupracovníkem Plata je též Jakub Adamec (I Love 69 Popgejů), je nejbližší koncertní menu ryze polské a dosti provokativní. Dvojboj ve složení Siksa a Alles slibují nadmíru zábavy.

Ke kořenům folkové hudby. Country bez špetky vzletného kovbojského hopsání. Nerad bych brněnskému písničkáři Martinu Binderovi přisoudil nálepku, kterou už nikdy nesundá, ale asociací na Johnnyho Cashe se nelze zbavit. Hlas nakřáplý a sahající hluboko do barytonu i otevřených ran, akustická kytara, nepřeslazená romantika a „vyčerpané srdce“ dokořán, man in black v půlce dvacítky. K vyřčené otázce (Why?) odpověď nepřichází. Binder se řečnicky topí v sobě samém, uprostřed noci, bez svědků.

Dobří holubi se vracejí. Německá sebranka Samavayo po roce opět míří do Brna, kde se představí na velikonoční neděli 16. 4. Pro předčasnou pomlázku si můžete dojít do Bajkazylu. Nadělovat se bude nejen stoner rock se stadionovou ambicí výše jmenovaných, ale též další těžkotonážní riffy ze spolkové republiky. Se Samavayo dorazí totiž též Shotgun Valium. Večírek pořádají Naked Gay Kid, kde naleznete i kus naší redakce. Tudíž schavalujeme.

Se svým dark synthwave zatím krouží kolem Prahy, ale to by se brzy mohlo změnit. Dvojice 7/9 má našlápnuto k tomu, aby vyrazila rozpoutávat temnotu i za hranice naší metropole. Démoni a věci z odvrácené strany se zhmotňují v jejich zlovolné vřavě, v níž se tříští temné synťáky, nepříjemné elektronické víry a sem tam i zefektovaná kytara. Když pak do celého malstrómu vstoupí rituálně opakovaná formule „popel a prach“, celé vertigo je dokonáno.

Mrazivá romantika ambientního neoklasického elektropopu ba:zel pro nás byla jedním z největších objevů loňského roku. Začátek jara přitom Ewelinu Chiu a Daniela Vlčka zachytil v tvůrčím víru. Před nedávnem představili povedené album remixů, nyní vysílají EP Scene 7. Tajuplné čtyři skladby vám na AlterEcho nabízíme v premiéře.

Zatímco za humny v Polsku bují post-klasická škola ve velkém, v československém prostředí se žánr neoklasiky a klavírního minimalismu téměř nepěstuje. Světlou výjimkou je slovenský skadatel I Am Planet a u nás pak čerstvě Václav Benda alias Noirepolde.

SOUTĚŽ: Zánět šlach si nevybírá. Dnešní večírek v Olomouci s Acute Dose a ROLE tak přichází o druhé jmenované. Náhrada se však povedla sehnat na výsost skvostná. Z nedaleké Ostravy přijedou February, nakažlivá kytarovka tak akorát melancholická a tak akorát britsky přidrzlá, že to dotáhla až do loňského Czechingu. A my vám nabízíme bleskovou soutěž o 2x2 vstupenky na tuto akci. Stačí do 16:30 poslat na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. odpověď na otázku: Jakému umělci nedávno naživo zahráli Acute Dose jako doprovod? Nápovědu hledejte v našich galeriích.

Po nedávné olomoucké premiéře se stěhujeme do Prahy. Druhý koncert, který s radostí zaštiťujeme pod naší hlavičkou se odehraje v Potrvá a vystoupí na něm hned trojice kapel, jako bonus přihodíme i vernisáž.

Může hrát jazz v Boiler Room? Pokud jste vizionář jako Bigyuki, pak ano. Japonec, toho času usazený v USA, totiž ve své tvorbě nekonvenčně míchá klavírní jazz, hip hop, elektroniku i soul. Silný groove s proměnlivou rytmikou, který skýtá na poli jedné skladby nespočet překvapení. Vlnění, ba dokonce tanec zaručeny. Už v sobotu (1. 4.) s přitom Bigyuki premiérově představí v Česku. Stane se tak v Olomouci v Jazz Tibet Clubu. Pokud můžete, nemiňte.

Ve čtvrtek 6. dubna v Olomouci zažijeme hned trojí potěšení. Do našeho oblíbeného Jazz Tibet Clubu totiž zavítají dvě nejvýraznější kytarovky současné české scény. ROLE a Acute Dose. Kapely, které si našly ojedinělý kytarový zvuk, díky němuž si je s nikým nespletete.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.